
Przychodzę dziś do Was z wpisem o ważnej rzeczy, o której niewiele się mówi i niewiele jest napisane (a jeśli jest, to często w sposób niezrozumiały), a która jest bardzo ważna w aspekcie urządzania wnętrz.
Chodzi o wybór żarówek*. Jak dobrać właściwe żarówki, do lamp, które posiadamy.
Uważnie wybieramy lampy, abażury, nawet włączniki światła, a do żarówek rzadko kiedy przywiązujemy wagę. To duży, bardzo duży błąd.
Zacznijmy od tego, że kilka razy, kiedy szłam do marketu budowlanego wybierać żarówki (czasem dla siebie, czasem dla klientów), pomimo półek pełnych żarówek, nie udało mi się znaleźć tego, czego szukałam. Dodam, że miałam do czynienia również ze specjalistycznym sklepem dla architektów, w którym poprosiłam o żarówkę do określonego celu, a sklep nie miał takiej żarówki w ofercie, ba, pani sprzedawczyni nie wiedziała, że takie żarówki istnieją!
Nieprawdopodobne? A jednak! Sądzę, że Wy kupujecie większość żarówek w marketach budowlanych. Czego ja więc szukam i czego oczekuję od swoich żarówek, skoro nie mogę znaleźć ich w popularnych sklepach? Zakładam, że szukając żarówek zwracacie uwagę na 3 rzeczy: gwint, moc i barwę światła. Ja opiszę Wam wszystkie parametry, na które warto zwrócić uwagę.
* rozważam tu wybór żarówek wyłącznie LED-owych, które są najsensowniejszą obecnie opcją na rynku do użytku mieszkaniowego
-
1. ODCIEŃ ŚWIATŁA (TEMPERATURA BARWOWA)
Jest to temperatura światła mierzona w Kelwinach. Potocznie mówi się żarówkach w ciepłym i chłodnym odcieniu, w praktyce może być to zmierzone i określone właśnie w Kelwinach. Nas, do użytku domowego, interesuje tylko barwa ciepła, zawierająca się na ogół w przedziale 2000-3000K. 2000 K to bardzo ciepłe, klimatyczne żarówki nie dające oświetlenia praktycznego. 2700 K to według moich osobistych odczuć najmilsza barwa, ciepła i przypominająca dawne żarówki. Stosuję ją w salonie, sypialni, pokojach. Z kolei 3000 K to wciąż światło ciepłe, ale nieco bardziej nowoczesne. Mam je w łazience i kuchni i tak również doradzam klientom.
Jednak niektórzy z moich klientów świadomie do łazienki wybierali światło o odcieniu neutralnym 4000 K i byli bardzo zadowoleni z efektu, chociaż 4000 K to światło, które ja użyłabym do usług typu fryzjer czy kosmetyczka. Tutaj musisz więc sprawdzić swoje osobiste preferencje. Co ciekawe, krajach azjatyckich to właśnie neutralne i chłodne światło jest najbardziej popularne, również w pokojach mieszkalnych – widać więc, że jest to kwestia osobistej preferencji.
Dodatkowo zwrócę uwagę, że bylejakie żarówki słabych producentów nie trzymają dokładnie określonej na opakowaniu temperatury – barwa 3000 K może być 3000, ale może wyjść i 2800 lub 3100 K.
I jeszcze jedna ciekawa rzecz: to samo 2700 K może różnić się w zależności od źródła światła. Żarówka 2700 K będzie cieplejsza niż świetlówka 2700 K, a LED 2700 K da jeszcze “chłodniejsze” wrażenie.
- 2. ODZWIERCIEDLANIE BARW – CRI (Ra)
CRI to współczynnik oddawania barw źródła światła. Jest mierzone w odniesieniu do światła słonecznego, którego CRI wynosi 100 (niezależnie od pory świecenia).
Tradycyjne żarówki oraz żarówki halogenowe mają CRI 100.
- 3. KĄT PADANIA ŚWIATŁA
Żarówki mogą mieć kąt padania światła od 300 stopni do zaledwie kilku stopni. Zależnie od tego, jaką powierzchnię chcesz oświetlić, musisz wybrać odpowiedni kąt.
Na ogół żarówki świecą kątem 270 – 300 stopni, dając oświetlenie ogólne, na całe pomieszczenie. Jeśli chcesz zaznaczyć konkretne miejsce, wybierz żarówkę o węższym kącie. Pamiętaj, że im wyżej nad oświetlaną powierzchnią powiesisz źródło światła, tym większą powierzchnię oświetli.
![]() |
Tu zastosowałam żarówki o kącie padania światła 25 stopni, dlatego oświetlony jest tylko stół. Żarówki mają odcień 2700 K i moc 6 W (500 lumenów). Moje żarówki to LEDspot PAR20, Philips MASTER. Niestety, mają CRI 80, nie udało mi się znaleźć żarówek o kącie 25 stopni i CRI powyżej 80. Jeśli Wy znajdziecie – dajcie znać! |
- 4. MOC, STRUMIEŃ ŚWIETLNY
Zazwyczaj kupujemy żarówki patrząc na ich moc porównaną do starego typu żarówek, 40W, 60W, 80W itp. jednak parametrem, który faktycznie odzwierciedla ich moc, są lumeny.
Bardzo orientacyjnie możemy przyjąć, że potrzebujemy 350 lumenów na metr kwadratowy (inaczej jest to kiedy oświetlany strefy robocze, inaczej w przedpokoju, inaczej w sypialni). W taki sposób warto patrzeć na żarówki, które kupujemy.
- 5. ŚCIEMNIALNOŚĆ
Jeśli planujesz zamontować ściemniacze, lub już je masz, zwróć uwagę na kompatybilność żarówek ze ściemniaczami.
- 6. STOPIEŃ OCHRONY PRZED WODĄ (IP)
IP jest skrótem od “Index of Protection” czyli Współczynnik Ochrony. IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza oznacza ochronę przed ciałami stałymi, druga odpowiada za ochronę przed cieczami.
Upraszczając, w łazience blisko źródeł wody potrzebujecie żarówek o stopniu ochrony IP 44 (odporne na chlapanie wodą z boku), a jeśli macie oświetlenie nad prysznicem, powinno być to minimum IP 65. W pozostałych pomieszczeniach stopień IP powinien wynosić min. 20, co daje ochronę przez kurzem.
- Żarówki sterowane pilotem, żarówki RGB

W sypialni (zdjęcie powyżej) zastosowałam żarówkę sterowaną na pilota.
Jej podstawowym kolorem jest biały o temperaturze 2700 K, na zdjęciu odcień zmieniony jest na pomarańczowy, co daje ciepłe, przytłumione światło. Moją kilkumiesięczną córeczkę od urodzenia usypiam w barwie czerwonej. Sprzyja ona zasypianiu, a jednocześnie sprawia, że widzę co jest w pokoju. Moja żarówka to OSRAM LED RGB, ściemnialna żarówka E27/9W/230V 2700K ze zdalnym sterowaniem.
Żarówki ozdobne
Są na rynku żarówki, które same w sobie mogą stanowić źródło światła i oprawę – są tak piękne, że wystarczy im kabel. Ja mam taką żarówkę zastosowaną w lampie w rogu salonu, jako światło dekoracyjne.
Są to duże żarówki z żarnikami, o niedużej mocy, i ciepłym odcieniu np. 2000 K.
![]() |
W moim mieszkaniu – żarówka dekoracyjna 2000 K z ozdobym żarnikiem.
|

![]() |
Żarówka LED Philips E27 2000K 6,5W ściemnialna |
Dla konkretnych lamp ważny jest też kształt i wygląd danej żarówki.
Do niektórych lamp bardziej pasować będą żarówki mleczne, do innych przezroczyste, czasem okrągłe, a czasem w kształcie świecy. Zwróćcie na wybór żarówki baczniejszą uwagę. Poświęćcie trochę czasu, aby uzyskać najlepszy możliwy efekt oświetlenia swojego mieszkania czy domu.
Powodzenia w szaleństwach żarówkowych. Ja u siebie nieustannie eksperymentuję z różnymi żarówkami, czuję, że Wy też się wciągniecie
Uściski
Kasia Antończyk
Artykuł Jak wybrać dobre żarówki do mieszkania? PORADY ARCHITEKTA pochodzi z serwisu Architekt na Szpilkach.