Od wybrania koloru ścian z inspiracji z Pinteresta do jego realizacji we wnętrzu nie jest aż tak blisko, jak by mogło się wydawać. Dla końcowego odbioru pomieszczenia ważny jest konkretny odcień farby, który wybierzemy a ten może zupełnie inaczej wyglądać w każdym wnętrzu, świetle (zależnie od pory dnia, ale i żarówek które wybierzemy). Również biała farba wymaga wybrania odcienia - nigdy nie decydujcie się na kupno wiadra farby z napisem "biała' - kolory z wiader są zimne, płaskie i nie warto psuć sobie nimi mieszkania.
Pozornie małe różnice w odcieniach mogą w dużym stopniu wpłynąć na nastrój pokoju. Kluczowe jest dobranie kolorów do światła w pokoju, w odpowiednich proporcjach. Odpowiednio użyte kolory pomogą podkreślić architekturę pokoju i wydobyć jego zalety.
Trzeba też pamiętać, że na nasze wybory duży - zbyt duży - wpływ, ma moda. Pamiętacie różowe łazienki z początku lat 90-tych, czy zielenie lat 80-tych? No właśnie. Nie popełnijcie tego błędu. Wybierajcie kolory, które naprawdę lubicie. Zapomnijcie też o mitach typu "ciemne kolory pomniejszają" - mały pokój wcale niekonieczine musi być biały, a odpowiednio dobrana farba poprawi proporcje pomieszczenia.
Na co więc zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednią farbę do ścian?
1. Wybieraj kolory z palet kolorów firm i mieszalnika, nie z gotowych "wiaderek"(oprócz gotowej czerni, która jest po prostu "najczarniejsza" :))
Wszystkie firmy sprzedające farby mają swoje wzorniki kolorów (najładniejsze jasne kolory, wygodnie ułożone na palecie, ma w swoich wzornikach Flugger, kiedy stosuję kolor ciemniejszy korzystam z uniwersalnych wzorników NCS lub RAL, albo z farb Benjamin Moore, które mają wyjątkowo piękne palety kolorów), możecie wypożyczyć je za kaucją w sklepach. Potem obejrzyjce kolory w docelowych pomieszczeniach, zestawiając je z materiałami - kafami, podłogami - które będą w pomieszczeniu.
Ważne jest spojrzeć obok jakich kolorów w palecie znajduje się "nasz" kolor - jeśli nasz szary jest blisko fioletu istnieje niebezpieczeństwo, że na ścianie wyjdzie zimno-siny.
![]() |
Czy na paletach widzicie, że niebieskości po lewej stronie zdjęcia idą w ciepłą stronę, a te wyżej w chłodną? (wzornik NCS) |
![]() |
Kolory najlepiej zestawiać wszystkie razem - z podłogami, kaflami, fugami. |
2. Zawsze kupuj próbkę i sprawdzaj ją na co najmniej dwóch różnych ścianach
Kiedy wybierzesz już kolor z palety kup próbkę koloru i sprawdź ją na ścianie pomieszczenia, które będziesz malować. Upewnisz się, że kolor jest właściwy - nie za ciemny ani za jasny, i unikniesz ryzyka ponownego malowania ścian.
![]() |
Pomalowana na ścianie próbka. Wybraliśmy z Inwestorami ostatecznie właśnie ten kolor. |
![]() |
Beże (górne dwie farby) są szczególnie trudne do właściwego wyboru. Na wzorniku kolory wydawały się bardzo zbliżone, a zobaczcie jaka żółta i nieładna wyszła próbka po prawej stronie. |
3. Wybierz właściwy odcień bieli
Biel ścian nie powinna być czystą zimną bielą "z wiaderka", bo pokój zrobi się zimny i nieprzyjazny. Polecam stosować - bardziej lub mniej - ciepłą biel. Najbardziej uniwersalna lekko złamana biel, którą często stosuję, to RAL 9010. Ten kod koloru pochodzi z uniwersalnego wzornika, jest go więc w stanie wyprodukować każda firma.
Czy wiecie, że istnieją całe wzorniki kolorów "off-white" - tj, prawie białych? Przykładem jest wzornik firmy Benjamin Moore, same delikatne, prawie białe, piękne odcienie.
![]() |
W tym mieszkaniu do sztukaterii i sufitu zastosowałam chłodną biel, a do ścian ciepłą biel, aby powstał kontrast |
![]() |
W tym mieszkaniu sztukateria potraktowana jest ciepłą bielą (RAL 9010), a ściany jasnobeżowym (taupe) |
4. Konsekwentnie wybieraj paletę kolorów do całego mieszkania, biorąc pod uwagę podłogi
Nie chodzi o to, żeby wszystko wyglądało tak samo, ale żeby poszczególne kolory o "klimat" pomieszczeń łączył jakiś wspólny mianownik. Pamiętaj, że biel i czerń pasują do wszystkiego.
![]() |
Szarość przy trawertynie. |
![]() |
Zgadnijcie, która z szarości z próbki powyżej jest pomalowana na fragmencie ściany? :) |
O czym pamiętać oprócz kolorów?
Oprócz kolorów wybierz farbę o możliwie najniższym stopniu połysku (chyba, że zależy Ci konkretnie na błyszczącej ścianie), a do kuchni, przedpokoju i łazienki farbę o najwyższej (pierwszej) klasie ścieralności. Uwaga: klasy ścieralności bywają naciągane przez firmy, które same wystawiają sobie certyfikaty, warto więc albo sprawdzić te atesty, albo po prostu korzystać ze sprawdzonych farb z wyżej półki