Jak wiecie, jestem zagorzałą miłośniczką drewna, mój wpis nie będzie więc zbytnio zachwalał innych opcji. Dla mnie są dwa akceptowalne powody wybrania paneli drewnopodobnych/winylu zamiast drewna:
1. Brak pieniędzy na drewnianą podłogę
- na to nic nie poradzimy, jak nie mamy to nie mamy. Ale oszczędzania na podłodze, i kupowania drogiego AGD, wielkiego telewizora i Play Station już nie akceptuję ;)
2. Urządzanie mieszkania na wynajem
Winyl czy panele lepiej i łatwiej się sprząta, a mieszkania na wynajem to inwestycja. Zależnie więc od tego do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć, uważam że tutaj wybór inny niż podłoga drewniana jest ok. Jeśli mieszkanie jest w kamienicy, staram się tylko namówić klientów na pozostawienie oryginalnej drewnianej podłogi pod spodem - może kiedyś oni, lub kolejny właściciel z tego skorzysta.
> jest piękna
> jest "ciepła", miła pod stopami
> starzeje się z klasą
> jest uniwersalna i ponadczasowa
> pasuje do każdego stylu wnętrza
wady podłogi drewnianej
> nie każda nadaje się na ogrzewanie podłogowe
> może się paczyć (dla mnie to akurat nie wada, bo lubię nieregularności drewna, zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy to lubią)
> jest droższa od innych opcji
> wymaga pielęgnacji
> zostają na niej ślady po uderzeniach, obcasach itd.
Ogromna jest różnica między drewnem a panelami - nie w wyglądzie, nie na zdjęciach - w codziennym życiu, komforcie, dotyku. Wiem jednak, że częściowo te odczucia zależą od wrażliwości czy indywidualnej opinii - bywa, że klienci nie "czują" tej różnicy między np. podłogą winylową. Trzeba też zaznaczyć, że i w samych podłogach drewnianych są różnice. Lakierowany parkiet dębowy będzie dużo twardszy i chłodniejszy, niż olejowana podłoga sosnowa (mówię Wam, moja podłoga sosnowa - chociaż widać na niej mnóstwo rys i wgłębień od czasu naszego wprowadzenia się - to niebo dla bosych stóp, jak spacer boso po plaży :)).
Czy jest alternatywa dla paneli, kiedy nasz budżet jest bardzo ograniczony? Mam dobrą i złą wiadomość: dobra: podłogę drewnianą możecie dostać w dużo niższej, niż się spodziewacie, cenie. I zła: niestety, zawsze będzie ona droższa od najtańszych paneli. Jakie mamy opcje na rynku? Zobaczcie sami.
1. Lite deski drewniane
![]() |
Nowe deski sosnowe, olejowane szarym olejem, u mnie w mieszkaniu |
![]() |
Podłoga sosnowa lakierowana (uwaga: to stara podłoga, odcień różni się więc od tego, który uzyskamy na nowej). Zdjęcie: dzięki uprzejmości Agaty Michalak, Czytelniczki Architekta Na Szpilkach :-) |
Deski o grubości zazwyczaj ok 20-25 mm, łączone na pióro-wpust. Mają długą żywotność, można je wiele razy cyklinować. Ich wadą jest to, że mogą się z czasem wypaczać, a pomiędzy nimi powstawać szczeliny.
Gatunki, które są dostępne na naszym rynku to:
sosna, dąb, jesion, podłogi egzotyczne
> Sosna ((to samo dotyczy świerku) jest najtańszym i najbardziej miękkim gatunkiem drewna. Bardzo mocno chłonie wszelkiego rodzaju kolory, przez co trudno uzyskać efekt "szlachetnego" drewna.
> Dąb: uznawany za najszlachetniejszy gatunek drewna, twardy i odporny, o przyjemnym, nie-żółtym kolorze. Daje się świetnie kolorować, "chłonie" kolory mniej niż sosna.
> Jesion: Tak twardy jak dąb, jest jednak nierówny kolorystycznie (co może być wadą i zaletą). Ma wyraźne słoje, które przy barwieniu najmocniej chłoną kolor.
> Gatunki egzotyczne: mogą nadawać się do łazienek, ze względu na wysoką gęstość i odporność na wodę
Gdzie kupić?
Najtaniej można kupić deski sosnowe i świerkowe w marketach budowlanych, choć deski tam są wąskie i cienkie, niskiej klasy (z dużą ilością słojów). Lepiej w dobrych składach drewna.
Ceny: surowe drewno świerkowe czy sosnowe już od 30 zł/m.kw., do tego trzeba doliczyć jednak szlifowanie i lakierowanie lub olejowanie.
2. Podłoga drewniana warstwowa
![]() |
Podłoga warstwowa lekko bielona, lakierowana, fazowana. Dąb. |
Podłoga, w której kupowany gatunek drewna stanowi wierzchnią warstwę (2-4 mm) deski, reszta to inny materiał, najczęściej sklejka.
Obecnie podłoga warstwowa jest najpopularniejsza, można stosować ją na ogrzewanie podłogowe, występuje w ogromnej ilości wybarwień i wykończeń. Można ją też kilka razy cyklinować. Są też opcje "surowe", do samodzielnego wykończenia.
W salonach podłóg, w składach budowlanych. Najpopularniejsze firmy produkujące podłogi warstwowe to Barlinek, Tarkett, Chapel. Najtaniej można je kupić w marketach budowlanych w promocjach, jakość będzie jednak niższa a grubość wierzchniej warstwy mniejsza.
Ceny: od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy w marketach, do ponad 300 zł./m.kw.
3. Podłoga drewniana fornirowana
![]() |
podłoga fornirowana Venifloor |
W pierwszej chwili brzmi mało przekonująco, ale są podłogi fornirowane są bardzo, bardzo twarde - wiem co mówię, mam próbnik podłóg fornirowanych Venifloor i próbowałam go zarysować - naprawdę trudno to zrobić! Jest to podłoga, której - jak paneli, czy jak winylu - nie odnawiamy, ale wymieniamy w razie zniszczeń. Ceny podobne są do podłóg winylowych, a na wierzchu mamy prawdziwe drewno, więc czemu nie?
Gdzie kupić?
W sklepach z podłogami, czasem w marketach budowlanych, Venifloor, Tarkett,
![]() |
próbki podłogi fornirowanej z bliska (Venifloor) |
4. Parkiet
To najdroższa - i najbardziej efektowna - opcja drewnianej podłogi. Parkiet to cięte niewielkie deski (a więc lite drewno), układane pod kątem. Parkiety dostępne są z drewna dębowego, bukowego i jesionowego. Nadają się do wielokrotnego odnawiania. Parkiety dębowe mogą przetrwać całe dziesięciolecia, to najbardziej trwały na lata wybór.
Jest kilka rodzajów parkietów: jodełka angielska, jodełka francuska, jodełka węgierka. Im szersza deszczułka (klepka), tym parkiet droższy.
Ceny: od 300 - 400 zł/m.kw. + położenie, droższe niż w przypadku pozostałych podłóg
Gdzie kupić?
W sklepach z podłogami, ale i u niewielkich lokalnych producentów.
Poniżej: ponadstuletnia podłoga z dębowych klepek. W dobrym stanie, do odnowienia.
Opcje wykończenia podłóg
Olejowanie
Olej daje miękkie, naturalne, ciepłe pod stopami wykończenie. W miejscach uczęszczanych może się z czasem wycierać i wymagać uzupełnień i pielęgnacji. Jej zaletą jest to, że można odnawiać ją miejscowo, bez cyklinowania całości. Olejowana podłoga jest też mniej odporna na wgniecenia.
Oleje występują w różnych kolorach, jednak efekt koloru jest delikatny.
Tutaj przeczytacie o mojej podłodze olejowanej.
Lakierowanie (może być z bejcowaniem)
To najpopularniejsze rozwiązanie. Można osiągnąć nim dowolny efekt, podłoga lakierowana jest łatwa w sprzątaniu i mało wymagająca. Wadą jest chłodne wykończenie (w przypadku matowego lakieru nie występuje ten problem). Lakieru nie można też (lub jest bardzo trudno) naprawiać miejscowo, jeśli odnawiamy - to całą podłogę, niestety.
Ługowanie
To metoda bielenia drewna. Daje lekko przybielony, przydymiony efekt, pozwala zapobiec żółknięciu drewna. Drewno ługowane można potem olejować lub lakierować.
Inne informacje:
> Deski mogą być: fazowane lub niefazowane. W przypadku desek fazowanych krawędzie są lekko ścięte, co podkreśla podziały między deskami i maskuje mogące powstać szpary.
> Uwaga: często stosowana przez producentów nazwa "Rustic" może oznaczać - pomimo często bardzo wysokiej ceny! - najniższą (IV) klasę drewna, pełną słojów i nieregularności. Może być to wskazane w pewnego typu wnętrzach, ale często szpachlowane na brązowo słoje wyglądają po prostu brzydko.
Kolejna klasa to "Natur", jeszcze wyższa "Select". Bądźcie świadomi kupując drewno oznaczone w ten sposób i uważnie czytajcie umowę sprzedaży, w której powinna być wyraźnie zaznaczona klasa drewna.
> Ciekawostka: jest firma, Bolefloor, która produkuje podłogi...krzywoliniowe. Produkty dostępne są także w Polsce
![]() |
źródło zdjęcia: Bolefloor |
Opcje dla kreatywnych - co zrobić żeby było taniej
> Kupić podłogę "z odzysku" na jakimś olx
> Kupić deski drewniane i samemu je położyć i zaolejować/polakierować
> Kupić mieszkanie w starej kamienicy ;)
Jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi drewnianej podłogi, macie dobre/złe doświadczenia dotyczące konkretnych produktów i producentów, opiszcie je w komentarzu. Na pewno pomożecie pozostałym Czytelnikom. Dziękuję!