Quantcast
Channel: Architekt na Szpilkach
Viewing all 270 articles
Browse latest View live

Kompendium wiedzy o podłogach drewnianych | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

Podłoga drewniana - gatunki drewna, rodzaje podłóg, opcje wykończenia.


Jak wiecie, jestem zagorzałą miłośniczką drewna, mój wpis nie będzie więc zbytnio zachwalał innych opcji. Dla mnie są dwa akceptowalne powody wybrania paneli drewnopodobnych/winylu zamiast drewna:


1. Brak pieniędzy na drewnianą podłogę 
- na to nic nie poradzimy, jak nie mamy to nie mamy. Ale oszczędzania na podłodze, i kupowania drogiego AGD, wielkiego telewizora i Play Station już nie akceptuję ;)

2. Urządzanie mieszkania na wynajem
Winyl czy panele lepiej i łatwiej się sprząta, a mieszkania na wynajem to inwestycja. Zależnie więc od tego do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć, uważam że tutaj wybór inny niż podłoga drewniana jest ok. Jeśli mieszkanie jest w kamienicy, staram się tylko namówić klientów na pozostawienie oryginalnej drewnianej podłogi pod spodem - może kiedyś oni, lub kolejny właściciel z tego skorzysta. 

zalety podłogi drewnianej

> jest piękna
> jest "ciepła", miła pod stopami
> starzeje się z klasą
> jest uniwersalna i ponadczasowa
> pasuje do każdego stylu wnętrza

wady podłogi drewnianej

> nie każda nadaje się na ogrzewanie podłogowe
> może się paczyć (dla mnie to akurat nie wada, bo lubię nieregularności drewna, zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy to lubią)
> jest droższa od innych opcji
> wymaga pielęgnacji
> zostają na niej ślady po uderzeniach, obcasach itd.

Ogromna jest różnica między drewnem a panelami - nie w wyglądzie, nie na zdjęciach - w codziennym życiu, komforcie, dotyku. Wiem jednak, że częściowo te odczucia zależą od wrażliwości czy indywidualnej opinii - bywa, że klienci nie "czują" tej różnicy między np. podłogą winylową. Trzeba też zaznaczyć, że i w samych podłogach drewnianych są różnice. Lakierowany parkiet dębowy będzie dużo twardszy i chłodniejszy, niż olejowana podłoga sosnowa (mówię Wam, moja podłoga sosnowa - chociaż widać na niej mnóstwo rys i wgłębień od czasu naszego wprowadzenia się - to niebo dla bosych stóp, jak spacer boso po plaży :)). 

Czy jest alternatywa dla paneli, kiedy nasz budżet jest bardzo ograniczony? Mam dobrą i złą wiadomość: dobra: podłogę drewnianą możecie dostać w dużo niższej, niż się spodziewacie, cenie. I zła: niestety, zawsze będzie ona droższa od najtańszych paneli. Jakie mamy opcje na rynku? Zobaczcie sami. 

1. Lite deski drewniane

Podłoga drewniana - gatunki drewna, rodzaje podłóg, opcje wykończenia.
Nowe deski sosnowe, olejowane szarym olejem, u mnie w mieszkaniu

Podłoga drewniana - gatunki drewna, rodzaje podłóg, opcje wykończenia.
Podłoga sosnowa lakierowana (uwaga: to stara podłoga, odcień różni się więc od tego, który uzyskamy na nowej). Zdjęcie: dzięki uprzejmości Agaty Michalak, Czytelniczki Architekta Na Szpilkach :-) 

Deski o grubości zazwyczaj ok 20-25 mm, łączone na pióro-wpust. Mają długą żywotność, można je wiele razy cyklinować. Ich wadą jest to, że mogą się z czasem wypaczać, a pomiędzy nimi powstawać szczeliny.
Gatunki, które są dostępne na naszym rynku to:
sosna, dąb, jesion, podłogi egzotyczne

> Sosna ((to samo dotyczy świerku) jest najtańszym i najbardziej miękkim gatunkiem drewna. Bardzo mocno chłonie wszelkiego rodzaju kolory, przez co trudno uzyskać efekt "szlachetnego" drewna.
> Dąb: uznawany za najszlachetniejszy gatunek drewna, twardy i odporny, o przyjemnym, nie-żółtym kolorze. Daje się świetnie kolorować, "chłonie" kolory mniej niż sosna.
> Jesion: Tak twardy jak dąb, jest jednak nierówny kolorystycznie (co może być wadą i zaletą). Ma wyraźne słoje, które przy barwieniu najmocniej chłoną kolor.
> Gatunki egzotyczne: mogą nadawać się do łazienek, ze względu na wysoką gęstość i odporność na wodę

Gdzie kupić? 
Najtaniej można kupić deski sosnowe i świerkowe w marketach budowlanych, choć deski tam są wąskie i cienkie, niskiej klasy (z dużą ilością słojów). Lepiej w dobrych składach drewna.

Ceny: surowe drewno świerkowe czy sosnowe już od 30 zł/m.kw., do tego trzeba doliczyć jednak szlifowanie i lakierowanie lub olejowanie.


2. Podłoga drewniana warstwowa

Podłoga warstwowa lekko bielona, lakierowana, fazowana. Dąb.

Podłoga, w której kupowany gatunek drewna stanowi wierzchnią warstwę (2-4 mm) deski, reszta to inny materiał, najczęściej sklejka.
Obecnie podłoga warstwowa jest najpopularniejsza, można stosować ją na ogrzewanie podłogowe, występuje w ogromnej ilości wybarwień i wykończeń. Można ją też kilka razy cyklinować. Są też opcje "surowe", do samodzielnego wykończenia.

Gdzie kupić?
W salonach podłóg, w składach budowlanych. Najpopularniejsze firmy produkujące podłogi warstwowe to Barlinek, Tarkett, Chapel. Najtaniej można je kupić w marketach budowlanych w promocjach, jakość będzie jednak niższa a grubość wierzchniej warstwy mniejsza.

Ceny: od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy w marketach, do ponad 300 zł./m.kw.


3. Podłoga drewniana fornirowana

Podłoga drewniana - gatunki drewna, rodzaje podłóg, opcje wykończenia.
podłoga fornirowana Venifloor

W pierwszej chwili brzmi mało przekonująco, ale są podłogi fornirowane są bardzo, bardzo twarde - wiem co mówię, mam próbnik podłóg fornirowanych Venifloor i próbowałam go zarysować - naprawdę trudno to zrobić! Jest to podłoga, której - jak paneli, czy jak winylu - nie odnawiamy, ale wymieniamy w razie zniszczeń. Ceny podobne są do podłóg winylowych, a na wierzchu mamy prawdziwe drewno, więc czemu nie? 

Gdzie kupić?
W sklepach z podłogami, czasem w marketach budowlanych, Venifloor, Tarkett,

Podłoga drewniana - gatunki drewna, rodzaje podłóg, opcje wykończenia.
próbki podłogi fornirowanej z bliska (Venifloor)

4. Parkiet
To najdroższa - i najbardziej efektowna - opcja drewnianej podłogi. Parkiet to cięte niewielkie deski (a więc lite drewno), układane pod kątem. Parkiety dostępne są z drewna dębowego, bukowego i jesionowego. Nadają się do wielokrotnego odnawiania. Parkiety dębowe mogą przetrwać całe dziesięciolecia, to najbardziej trwały na lata wybór.

Jest kilka rodzajów parkietów: jodełka angielska, jodełka francuska, jodełka węgierka. Im szersza deszczułka (klepka), tym parkiet droższy.

Ceny: od 300 - 400 zł/m.kw. + położenie, droższe niż w przypadku pozostałych podłóg

Gdzie kupić?
W sklepach z podłogami, ale i u niewielkich lokalnych producentów.

Poniżej: ponadstuletnia podłoga z dębowych klepek. W dobrym stanie, do odnowienia.





Opcje wykończenia podłóg

Olejowanie
Olej daje miękkie, naturalne, ciepłe pod stopami wykończenie. W miejscach uczęszczanych może się z czasem wycierać i wymagać uzupełnień i pielęgnacji. Jej zaletą jest to, że można odnawiać ją miejscowo, bez cyklinowania całości. Olejowana podłoga jest też mniej odporna na wgniecenia.
Oleje występują w różnych kolorach, jednak efekt koloru jest delikatny.

Tutaj przeczytacie o mojej podłodze olejowanej.

Lakierowanie (może być z bejcowaniem)
To najpopularniejsze rozwiązanie. Można osiągnąć nim dowolny efekt, podłoga lakierowana jest łatwa w sprzątaniu i mało wymagająca. Wadą jest chłodne wykończenie (w przypadku matowego lakieru nie występuje ten problem). Lakieru nie można też (lub jest bardzo trudno) naprawiać miejscowo, jeśli odnawiamy - to całą podłogę, niestety.

Ługowanie
To metoda bielenia drewna. Daje lekko przybielony, przydymiony efekt, pozwala zapobiec żółknięciu drewna. Drewno ługowane można potem olejować lub lakierować.

Inne informacje:

> Deski mogą być: fazowane lub niefazowane. W przypadku desek fazowanych krawędzie są lekko ścięte, co podkreśla podziały między deskami i maskuje mogące powstać szpary.

> Uwaga: często stosowana przez producentów nazwa "Rustic" może oznaczać - pomimo często bardzo wysokiej ceny! - najniższą (IV) klasę drewna, pełną słojów i nieregularności. Może być to wskazane w pewnego typu wnętrzach, ale często szpachlowane na brązowo słoje wyglądają po prostu brzydko.

Kolejna klasa to "Natur", jeszcze wyższa "Select". Bądźcie świadomi kupując drewno oznaczone w ten sposób i uważnie czytajcie umowę sprzedaży, w której powinna być wyraźnie zaznaczona klasa drewna.

> Ciekawostka: jest firma, Bolefloor, która produkuje podłogi...krzywoliniowe. Produkty dostępne są także w Polsce


źródło zdjęcia: Bolefloor


Opcje dla kreatywnych - co zrobić żeby było taniej

> Kupić podłogę "z odzysku" na jakimś olx
> Kupić deski drewniane i samemu je położyć i zaolejować/polakierować
> Kupić mieszkanie w starej kamienicy ;)


Jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi drewnianej podłogi, macie dobre/złe doświadczenia dotyczące konkretnych produktów i producentów, opiszcie je w komentarzu. Na pewno pomożecie pozostałym Czytelnikom. Dziękuję!




Najpiękniejsze kafle nad blat kuchenny | TRENDY

$
0
0

Ściana nad kuchennym blatem jest ważną ścianą. Patrzymy na nią gotując i przygotowując posiłki, często - wobec połączenia salonu i kuchni, oraz oświetlenia nad blatem - jest elementem bardzo mocno widocznym z salonu. Warto dobrze przemyśleć, co na nią położymy. Ponieważ metraż, a więc i potrzebna ilość kafli, nie jest zazwyczaj duża, możemy też nieco bardziej niż gdzie indziej zaszaleć i wybrać droższe produkty. To bardzo dobre miejsce na eksperymenty i odważniejszy wybór. Jakie kafle możemy zastosować nad blat? Możliwości jest mnóstwo, inspirujcie się!


1. Kafle metro

Wciąż są na topie, ale nie tylko te ułożone w klasyczny sposób. Warto dodać im jakiegoś smaczku - użyć wydłużonych kafli, zastosować inny niż biały kolor, lub ułożyć je w kreatywny sposób:


Jakie kafle nad blat kuchenny?
Kafle-cegiełki w głębokim zielonym kolorze
źródło


Jakie kafle nad blat kuchenny?
Cegiełki z piękną fakturą, ułożone w jodełkę
źródło

Jakie kafle nad blat kuchenny?
Zwykłe, dostępne wszędzie cegiełki, ułożone w uroczą jodełkę
źródło

Jakie kafle nad blat kuchenny?



2. Mozaiki

Wzory złożone z drobnych kafelków mogą być ogromnie efektowne.

Jakie kafle nad blat kuchenny?
źródło: Elle Decor


Jakie kafle nad blat kuchenny?


A tu mozaika w zaprojektowanej przeze mnie kuchni:

Jakie kafle nad blat kuchenny?


3. Kamień naturalny

To jeden z moich ulubionych wyborów. Kamień naturalny - wapień -  zastosowałam u siebie:


Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jest jednak mnóstwo pięknych przykładów zastosowania tego materiału - szczególnie marmuru - nad blatem:


Jakie kafle nad blat kuchenny?




Najciekawszy efekt - jak na obu przykładach powyżej - osiągniemy stosując nie kafle, ale dużą taflę naturalnego kamienia, jak ta, którą znalazłam w składzie kamienia.

Jakie kafle nad blat kuchenny?


4. Kafle z wzorami

Jeśli cała kuchnia jest spójna i dobrze zaprojektowana, kafle ze wzorami lub kafle cementowe mogą być kropką nad "i".

Jakie kafle nad blat kuchenny?
źródło

Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jakie kafle nad blat kuchenny?


Zobaczcie też z bliska przepiękne kafle, na które trafiłam chodząc po miejscach z wyposażeniem wnętrz. Z bliska widać bogactwo faktur, które można zastosować (zdjęcia zrobione są moim telefonem podczas zakupów, wybaczcie więc jeśli nie są "katalogowe", pokazują za to kolory, faktury i odbijanie światła kafli):


Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jakie kafle nad blat kuchenny?
kafle z Kafloteki w Gdańsku

Jakie kafle nad blat kuchenny?
kafelek z Kafloteki w Gdańsku

Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jakie kafle nad blat kuchenny?

Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jakie kafle nad blat kuchenny?


Jakie kafle nad blat kuchenny?
Bardzo ładne mozaiki z kamienia naturalnego znajdziecie w Castoramie! (tak, serio)


Być może zainteresują Cię inne wpisy o podobnej tematyce:

1. Kamień naturalny - gatunki, inspiracje
2. Lustro nad blatem w kuchni
3. Jak kreatywnie ułożyć proste kafle

A Wy, co macie nad swoim blatem w kuchni, i czy jesteście zadowoleni ze swojego wyboru?


Jak łączyć kolory we wnętrzu? Kolor beżowy / taupe / cappuccino | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

Tym wpisem chciałabym rozpocząć nową serie "Jak łączyć kolory we wnętrzach". Ponieważ temat jest bardzo szeroki, wpadłam na pomysł analizy konkretnego typu połączeń kolorów za jednym razem. Jeśli wpis się Wam spodoba, będzie kontynuacja tej serii, dajcie wiec znać w komentarzu ☺

Dziś weźmiemy pod lupę wnętrza dość stonowane, mało kontrastowe - zauważcie jednak, że wnętrza te nie są nudne! Kolory tworzą tak spójne palety, że całość ogląda się jak obraz. Ważne są proporcje: często jeden kolor stanowi bazę (rozszerzaną o jego inne odcienie), i uzupełniany i podkreślany jest akcentami innych kolorów.


Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do beżowego?
źródło zdjęcia wnętrza: Elle Decor via Decorpad
Bazą jest tu kolor kremowy, uzupełniony o sporą ilość ciepłego beżu. Ważny dodatek stanowi srebrna (ciepło-srebrna, bo niklowana) armatura i elementy mebli.



Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do beżowego?
źródło zdjęcia wnętrza - domu Reese Witherspoon: tutaj
Bazą jest jasny beż w wielu odcieniach, kolorem dopełniającym ciepły brąz (w dwóch różnych barwach), akcenty są w zgaszonej zieleni



Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do beżowego?
źródło zdjęcia wnętrza: Elle Decor
Tutaj bazę stanowią dwa kolory: jasny beż i zgaszona zieleń. Dopełnione są bordowymi (zgaszony odcień) i niebieskimi akcentami.



Podstawowe zasady łączenia kolorów dla uzyskania efektu powyżej: (te zasady są uproszczone. Co oznacza, że można ja łamać ze świetnym skutkiem, ale tylko jeśli ma się doświadczenie i/lub dobre wyczucie)

> Łącz kolory o podobnym nasyceniu (czyli o podobnej zawartości barwnika/koloru)
> Nie łącz kolorów zimnych z ciepłymi
> Zawsze sprawdzaj kolor (tkaniny, farby) w docelowym pomieszczeniu
> używaj dużej ilości odcieni tego samego koloru


Nie łącz ciepłych beżów z:

Zimną bielą
Czernią w dużej ilości (tylko akcenty)
Nasyconą czerwienią, żółcią

Łącz ciepłe beże z:

Brązami
Ciepłą bielą, kremowym
Stosowanym drewnem
Oliwkowym i zieleniami
Ciemnymi, nienasyconymi zieleniami i niebieskościami
Czernią, w postaci akcentów


Uważaj. Musisz "grać" wieloma odcieniami brązów, beżów i bieli żeby uzyskać efekty na zdjęciach powyżej. Jeśli zastosujesz schemat "beż + brąz" - ale tylko w dwóch odcieniach, efekt będzie płaski i tandetny. Do odcieni beżowych dodaj też trochę innego koloru - powyżej to zielenie i niebieskości - aby uniknąć nudnego, schematycznego wnętrza.

Jeśli Twoje mieszkanie już jest "zrobione", przede wszystkim zwróć uwagę na istniejący kolor podłogi - do niego musisz się dostosować wybierając kolejne kolory. Jeśli planujesz stonowane, beżowe wnętrze a masz czerwonawą egzotyczną podłogę  - musisz wybrać beże z odrobiną czerwieni w składzie, aby tony poszczególnych kolorów nie zgrzytały. Skup się na tym, żeby swoją koncepcję spiąć z podłogą i istniejącymi meblami. 

Zobacz jeszcze kilka wnętrz pięknie urządzonych beżem:


Persimmon



Wystrój tego pokoju jako całości nie do końca mnie przekonuje, ale uważam, że połączenie kolorów jest mistrzowskie. Zobaczcie, ile różnych odcieni pasujących do siebie kolorów zostało tu użyte! Pomimo to pomieszczenie  wygląda bardzo spójnie.

Tak jak pisałam wyżej, jeśli wpis się Wam spodobał, będzie kontynuacja tej serii, dajcie wiec znać w komentarzu ☺ Może czegoś Wam w nim brakuje, i potrzeba doprecyzowania? Przyznam, że łączenie kolorów to bardzo trudne zagadnienie, dużo trzeba w nim wyczucia i doświadczenia i nie jest łatwo określić je w ścisłe ramy i podać tę wiedzę "w pigułce" :)


Remont mieszkania na poddaszu kamienicy- relacja z pierwszych tygodni | KAMIENICE

$
0
0

Rozpoczęłam niedawno (może nie tak niedawno, bo cały proces zaczął się kilka miesięcy temu) nadzór nad remontem kolejnego mieszkania w kamienicy. Mieszkanie zlokalizowane jest na poddaszu, co niesie ze sobą nie tylko nowe wyzwania, ale i wyjątkowe okazje do wykorzystania pięknej przestrzeni. Jest to mieszkanie na wakacje nad morzem dla właścicieli, jego układ będzie więc dość specyficzny - duży pokój-salon z częścią sypialnianą, maleńki aneks kuchenny i wygodna łazienka. 
Mamy - bo Wy też - to szczęście, że właściciele zgodzili się na pokazywanie relacji z remontu mieszkania na blogu (dziękuję!) - zajrzyjmy więc razem do środka.

Mieszkanie jest/będzie przepiękne. Po usunięciu ścianek działowych odkryły się w nich zupełnie wcześniej niewidoczne drewniane słupy, które pozostawimy odkryte. Odkryjemy też 2 ściany ceglane, klimat kamienicy zdecydowanie zostanie zachowany :-) 

Tynki ze względu na kiepski ich stan zostały całkowicie skute, będą wykonywane nowe, cementowo-wapienne, potem gładź wapienna, jak u mnie w mieszkaniu. Skosy po odkryciu pokazały prześwity nieba, trzeba je więc było ocieplić systemem poddaszowym. Wprawdzie ocieplanie od wewnątrz jest rzeczą, której staram się unikać, tutaj jednak straty ciepła były tak duże, że nie można było pozostawić tego w poprzednim stanie. Podłogi w pomieszczeniach, gdzie będzie ogrzewanie podłogowe, zostały zerwane (nie są w dobrym stanie), przestrzeń pomiędzy belkami a ślepym pułapem wypełniona wełną skalną, materiałem niepalnym. Progi pomiędzy podłogami zostaną zlikwidowane (bardzo nie lubię progów w mieszkaniach), podłogi doprowadzone do jednego poziomu w całym mieszkaniu.


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Tak mieszkanie wyglądało po zakupie


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Mieszkanie po zakupie - po lewej stronie widać słup, który lada chwila się odkryje, nad oknem idą belki drewniane


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Słup ze zdjęcia powyżej po prawej stronie - po zbiciu tynku. Ściany okazały się być pokryte stosowanym niegdyś ociepleniem - supremą - wiórami wymieszanymi z cementem.


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Suprema z bliska, z pod spodu wyłaniają się cegły


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Ścianka działowa w trakcie wyburzania - po prawej stronie, tam gdzie oparte są belki znad okna, pojawia się kolejny słup drewniany


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Słup jeszcze w tynku


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Tadaaaam! Słup odkryty i wstępnie oszlifowany


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Drewno ma przepiękny miodowy kolor

Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Po odkryciu się tych belek namówiłam Właścicieli na pozostawienie ich odkrytych (długo namawiać nie musiałam, one po prostu będą wyglądać świetnie). U góry widać spód dachu.


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Ściana po ociepleniu części ukośnej. Po prawej stronie powiększony przez nas otwór drzwiowy, prowadzący do kuchni.


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
To właśnie znajdywało się pod podłogą - gruz, piasek


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Zostało to wyczyszczone, a pomiędzy podłogę a ślepy pułap wciśniemy wełnę szklaną


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Słup w kuchni zostanie...wkomponowany w szafki :) 


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Drzwi pozostaną oryginalne, jednak pozamieniamy je trochę miejscami


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.


Remont mieszkania w kamienicy, zbijanie tynków, zrywanie podłóg, odkrycie cegły.
Cegła z usuniętą "ruchomą" częścią starej zaprawy


A to wstępny moodboard dla tego mieszkania. Będzie piękne, prawda?






Uwielbiam remonty i jestem podekscytowana każdym na nowo - cieszą mnie te codziennie zmiany na budowie :) Kolejna część niebawem - chcecie?! :) 


Najpiękniejsze kuchnie francuskich posiadłości zamiejskich | WNĘTRZA

$
0
0

Miałam kiedyś to szczęście, że mieszkałam jakiś czas w pięknym château (najlepszym polskim tłumaczeniem byłby chyba "dworek", chodzi tu o zamiejską posiadłość arystokratycznej rodziny) z ogromnym ogrodem i lasem do niego przynależącymi w Dolinie Loary, razem z jego właścicielami. Jego wnętrza, z wyjątkiem łazienek, pozostały prawie niezmienione od ponad stu lat. Właściciele nie mieli zamiaru - nawet nie przyszłoby im do głowy - wymieniać zniszczonych, ale wciąż pięknych posadzek w kuchni i przedpokoju, czy unowocześniać wystroju. Klimat tamtych wnętrz jest ze mną do dziś. Pokażę Wam dziś zdjęcia kuchni, które przypominają mi tamtą, przepiękną ogromną kuchnię. Wiem że Was, moich Czytelników, też zachwycą te wnętrza. 

Jeśli chcecie zobaczyć, jak współcześnie takie domy wyglądają wewnątrz w całości, wejdźcie na ten blog i zobaczcie wpis 1 i wpis 2. Bardzo gorąco polecam Wam tam zajrzeć, zobaczycie tam prawdziwe wnętrza, niewystylizowane, takie jakimi są na co dzień. Ten, w którym ja mieszkałam, miał wprawdzie zdecydowanie bardziej wyrafinowane wnętrza niż te z wpisu powyżej, myślę jednak, że charakter każdego z domów zależy od jego właściciela, a także od tego, czy dom od zawsze był w tych samych rękach, czy został sprzedany i kupiony przez nowych właścicieli. 

To jest kuchnia posiadłości, w której ja miałam okazję mieszkać. To prawdziwa, najprawdziwsza, żyjąca kuchnia, taka w której co dzień się gotuje, celebruje posiłki, spędza czas z rodziną.


prawdziwe kuchnie francuskie


prawdziwe kuchnie francuskie
...a to posadzka w przedpokoju

prawdziwe kuchnie francuskie
kuchnia fantastycznego zamku Vaux-Le-Vicomte (dookoła tego zamku są jedne z najpiękniejszych ogrody na całym świecie, przebijają nawet chyba Alhambrę!), źródło zdjęcia 


prawdziwe kuchnie francuskie
źródło


prawdziwe kuchnie francuskie
źródło

prawdziwe kuchnie francuskie
źródło




prawdziwe kuchnie francuskie
źródło zdjęcia

prawdziwe kuchnie francuskie
źródło: Elle Decor


prawdziwe kuchnie francuskie


prawdziwe kuchnie francuskie


prawdziwe kuchnie francuskie
Kuchnia w Chateau Pontliere - źródło


zdjęcie via Cote de Texas (bardzo fajny blog!)


prawdziwe kuchnie francuskie



...oraz kuchnie inspirowane tymi kuchniami francuskimi. Nowocześniejsze od oryginałów, zachowują ten sam klimat :)

źródło zdjęcia



SYPIALNIA | MOJE MIESZKANIE

$
0
0

Sypialnia to nasze prywatne królestwo. Dobrze się w niej przebywa, śpi i budzi. Lubię tę intensywną, żółtą tapetę w kwiaty malowane przez Van Gogha. Ta tapeta jest świetnym zamknięciem widoku wgłąb mieszkania, kiedy siedzi się na sofie w salonie - przy otwartych drzwiach sypialni nie widać łóżka ani żadnych mebli, ale tylko fragment tej tapety.

Wszystkie meble i oświetlenie w sypialni (oprócz górnej lampy) zabraliśmy z naszego poprzedniego mieszkania - to moje pierwsze wnętrzarskie zakupy do wspólnego mieszkania, sprzed 5 lat, ale wciąż je wszystkie lubię. Pod te meble i to łóżko dobierałam tapetę. Sypialnia jest miękka i przytulna dzięki ciepłej olejowanej podłodze i zasłonom, które ją otulają - tym od strony okien, i tym zasłaniającym wielką i pojemną szafę ze sklejki (którą pokazywałam tutaj), która mieści wszystkie nasze ubrania.




po prawej stronie za zasłonami ukryta szafa






tapeta ma grubą fakturę




Lustro drewniane znalezione na strychu kupionego mieszkania - wymaga opalenia i pomalowania raz jeszcze, farbą inną niż obecna - olejna










a wieczorową porą sypialnia wygląda tak:





a tak sypialnia wyglądała w trakcie robót :)





 wpisy dotyczące mojego mieszkania:

ODCINEK 15 - SYPIALNIA

Czarna sztukateria i listwy podłogowe | WNĘTRZA

$
0
0

Jakoś mnie dziś zainspirowało, do szukania wnętrz z czarną sztukaterią. To prosty i bardzo efektowny sposób na dodanie kontrastu we wnętrzu. Wydaje się to bardzo odważne, ale te wnętrza, które Wam pokazuję, wyglądają w całości normalnie i przytulnie, prawda?

P.S. NIE PODOBAJĄ mi się wnętrza z białą sztukaterią i czarnymi drzwiami, za to czarna sztukateria i białe drzwi to wg mnie świetne - choć dużo mniej stosowane (jak widać po wynikach w Google) - zestawienie. Zgadzacie się?


Czarna sztukateria i czarne listwy podłogowe we wnętrzach.
źródło (zobaczcie pod tym linkiem świetne PRZED-PO tych schodów!)



Czarna sztukateria i czarne listwy podłogowe we wnętrzach.
źródło

Czarna sztukateria i czarne listwy podłogowe we wnętrzach.
źródło

Czarna sztukateria i czarne listwy podłogowe we wnętrzach.
źródło

Czarna sztukateria i czarne listwy podłogowe we wnętrzach.
źródło


Jak poprawnie dobrać i wieszać zasłony - 6 zasad zasłonowego savoir-vivre'u | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

W większości wnętrz, które widzę na żywo, zasłony są albo brzydkie, albo wiszą ŹLE (niepoprawnie). Według mnie jest to bardzo ważny element wnętrza - łatwo można nim wnętrze upiększyć, i łatwo popsuć, a niestety, często jest pomijany lub traktowany po macoszemu.  Pisałam o tym trochę we wpisie o błędach w urządzaniu wnętrz, teraz rozwinę temat.




Zobaczcie najpiękniejsze zasłonowe inspiracje i pamiętajcie o najważniejszych zasadach wieszania zasłon:


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
Zasłony powieszone niepoprawnie (po lewej) i poprawnie (po prawej stronie), Zobaczcie, jak źle powieszone zasłony pomniejszają okno i proporcje pomieszczenia!


1. Powieś je jak najwyżej się da

Zobaczcie na moim szkicu powyżej jak wysoko powieszone zasłony mogą powiększyć pomieszczenie i okno. Karnisze powinny być zawieszone tuż pod sufitem - a jeśli masz w mieszkaniu sztukaterię, tuż pod sztukaterią.

2. Powieś je szeroko

...czyli około 35-45 cm poza światłem okna (zależnie od jego wysokości, musi to po prostu wyglądać proporcjonalnie). Jeśli karnisz ma jakieś zakończenie pamiętaj, że to zasłona ma dochodzić do tej szerokości - karnisz musi być więc powieszony jeszcze szerzej.


3. Kup dużo więcej materiału / dużo szersze niż szerokość okna zasłony

Po zasłonięciu okna zasłony wciąż powinny się marszczyć, a więc materiału musi być duuużo więcej. Przy oknach odsłoniętych zasłony muszą zakrywać cały karnisz, od światła okna do jego końca. Gęste zasłony (jak zobaczycie na inspiracjach poniżej) lepiej się układają i marszczą, dają wrażenie 


4. Wybierz zasłony sięgające podłogi (co najmniej)

Zasłony sięgające do parapetu wyglądają kuriozalnie - choć wiem, że to rozwiązanie jest wybierane ze względu na grzejące w zimie kaloryfery (taki mamy klimat ;)) 

Zasłony sięgające podłogi, lub - co może wyglądać pięknie i malowniczo - opierające się o nią falą - trzymają właściwe proporcje pomieszczenia 
Kiedy kupuje się gotowe zasłony, zakup zasłon do ziemi może być to problem, gdyż większość dostępnych w sklepach zasłon ma długość 240-270 cm (a na przykład u mnie wysokość do sufitu to 3 metry). Rozwiązaniem jest szycie zasłon na wymiar lub...IKEA, która oferuje zasłony o długości 300 cm. A może znacie inne miejsca z długimi, gotowymi zasłonami?


5. Wybierz naturalny materiał

Zawsze i wszędzie wybieraj materiały naturalne (ewentualnie z małą domieszką poliestru, żeby lepiej się prasowały) - z mojego doświadczenia i na moje "oko" widzę, że powyżej 20% poliestru w tkaninie już wygląda zdecydowanie gorzej, niż sama np. bawełna, wełna czy len. Oczywiście,  coraz częściej zdarzają się nieźle wyglądające sztuczne tkaniny.


6. Jeśli się da, ukryj mocowanie, nie wybieraj błyszczącego ani plastikowego karnisza

To zasłona ma tu grać główną rolę, nie karnisze. Jeśli karnisze - to czarne lub białe. Metalowe i drewniane tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy uzasadnia to całość projektu wnętrza. Można też całkiem ukryć mocowanie zasłon, np. za sztukaterią.



Zobaczcie wnętrza, w których zasłony spełniają wszystkie powyższe podpunkty:

Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
źródło


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sarah Lavoine
źródło


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sarah Lavoine
źródło


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sarah Lavoine
źródło


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sarah Lavoine
źródło


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sarah Lavoine
źródło

Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sandra Behnamou
źródło


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sandra Behnamou
źródło


Jak dobrać i wieszać zasłony. Porady architekta.
projekt: Sarah Lavoine
źródło




TRENDY WE WNĘTRZACH W 2017 | TRENDY

$
0
0

Trendy we wnętrzach przychodzą i odchodzą. Niektóre na szczęście odchodzą bardzo szybko, inne są z nami zawsze (naturalne drewniane podłogi i jasne ściany nie zamierzają wychodzić z mody). Zobaczcie, które trendy będą według mnie wiodły prym w najbliższym czasie (z tym, że oczywiście pokazuję Wam trendy które mnie się podobają, nie wszystkie obecne).

1. Niebieskości

Niebieski kolor wchodzi do gry w prawie wszystkich swoich odcieniach - to wspaniała wiadomość. Ma zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie i odnajdzie się w każdym wnętrzu - w odpowiedniej dla tego wnętrza dozie i postaci. Mnie niebieskości bardzo ostatnio kuszą.





2. Ciemne kolory: granat, szmaragd, czerń, nastrojowe wnętrza

Kiedy publikowałam na Facebooku zdjęcia kuchni w głębokich odcieniach zieleni, zareagowaliście bardzo entuzjastycznie. Słusznie, szmaragdowe kuchnie są przepiękne! Mój granat w kuchni to też będzie (według mnie;)) hit :-) Jednak te kolory pojawiają się nie tylko w kuchniach, ale i w innych pomieszczeniach. Odcienie są złamane, nastrojowe, wnętrza pełne cienia i tajemniczej atmosfery.


Trendy we wnętrzach na 2017 2018
źródło


Trendy we wnętrzach na 2017 2018


Trendy we wnętrzach na 2017 2018


Trendy we wnętrzach na 2017 2018



3. Złoto i mosiądz

...zamiast miedzi. Miedź na czasie jest tylko (i zawsze) w wersji prawdziwej, czyli na przykład miedziane garnki, jak w tym wpisie o kuchniach francuskich. Jednak produkty dostępne to tylko kolorowane na odcień miedziany szkło czy metal - to już nie będzie modne na jakiś czas.

Zainspirujcie się za to złotem i mosiądzem:


Trendy we wnętrzach na 2017 2018


Trendy we wnętrzach na 2017 2018



4. Szarość

Cały czas od kilku lat na topie i nie ma zamiaru odejść. Może i dobrze, bo właśnie zaczęłam ją lubić. Nie w wersji szaro-białej, ale w głębszej wersji "ton w ton", jest naprawdę piękna:


Trendy we wnętrzach na 2017 2018


Trendy we wnętrzach na 2017 2018
źródło


5. Własna droga

Czy odwaga, żeby podążać we własnym kierunku, nie jest modna zawsze? Według mnie tak. To wnętrza, które nie boją się zmian trendów i upływu czasu, najtrudniejsze do stworzenia.


Trendy we wnętrzach na 2017 2018
źródło



P.S.

Nadchodzi też KONIEC trendów:

>> miedź (szczególnie plastik pomalowany na miedziano, toż to jakiś koszmar!!!)
>> lata 60-te
>> proste białe fronty kuchenne lakierowane na wysoki połysk
>>

P.S. 2

Tutaj pisałam o aktualnych trendach kuchennych:

http://www.architektnaszpilkach.pl/2016/11/trendy-kuchenne-2017-kuchnia-5-trendow.html


Uściski!


Jak łączyć kolory we wnętrzu? cz. 2 - odcienie szarości | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?
źródło


Po wpisie na temat łączenia kolorów we wnętrzach dotyczącym beżów, w następnej kolejności poprosiliście o szarości. Mówicie - macie ;) będą szarości!

Szarości są absolutnym hitem we wnętrzach ostatnich lat. Niestety, według mnie i z tego co widzę w magazynach wnętrzarskich i w internecie, przeważnie powstają z nich wnętrza sztampowe kolorystycznie i zwyczajnie nudne. Przez to byłam przez jakiś czas niechętnie do nich nastawiona, jednak przyznaję, że zupełnie niesłusznie. Odpowiednio użyta szarość może być bogatym, pięknym kolorem, z którego pomocą można stworzyć wspaniałe wnętrza, dalece wykraczające poza utarty schemat szaro-białych ścian i białych dodatków.


Co musisz wiedzieć decydując się na szarość we wnętrzach?

>> Kolor szary może być ciepły, zimny, wpadający w niebieski, w zielony, w żółty, w czerwony itd. Niezwykle ważne jest dobrać odpowiedni jego odcień. Ułatwiają to palety kolorów w sklepach z farbami (jeśli chodzi o jasne kolory moim faworytem jest wzornik Fluggera, z którym bardzo łatwo się pracuje, bo wyraźnie widać w którą stronę "zmierza" dany odcień)


Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?


>> Szary nie musi być łączony z samą bielą - to nudne, banalne połączenie - jego ciepły odcień można z powodzeniem połączyć na przykład z kolorem kremowym i beżem. Cieplejsza szarość z odcieniem nieco kremowym będą wyglądać o niebo lepiej, niż czysta szarość i czysta biel. Zamiast ciepłej bieli możesz zastosować też np. bardzo jasny odcień szarości (zależnie od koncepcji na wnętrze).

>> Do szarych wnętrz dobierz ciepłe światło (2700-2800 K)

>>  Do wszelkich szarości będzie pasować czerń. To neutralny kolor, pasujący do wszystkich innych.

>> unikaj schematów łączących tylko 3 kolory, typu biały+szary+żółty, lub biały+szary+czerwony. Są banalne i sztuczne.

>>  Łącz za to w jednym pomieszczeniu różne szarości - ciemniejsze i jaśniejsze, od prawie białych do antracytów. Taka gra odcieniami jednego koloru może dać świetny efekt.


Szarości można łączyć ze wszystkimi innymi kolorami. Ważne jest jednak zachowanie spójnej palety - podobnie nasyconej lub podobnie nienascyconej, w całości wnętrza.


Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?
źródło oryginalnego zdjęcia
Tutaj z chłodnymi szarościami zestawione są chłodne brązy. Wygląda to rewelacyjnie.




Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?
źródło oryginalnego zdjęcia
Kuchnia w ciepłych odcieniach



Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?
źródło oryginalnego zdjęcia
Ciepłe szarości zestawione z beżami


Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?
źródło oryginalnego zdjęcia
Ciekawe - bo ciepłe biele zestawione są z szarym, który wydaje się chłodny. I wygląda to dobrze.



Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?
źródło oryginalnego zdjęcia
Szarość, beże i czerń.



Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?




Jak łączyć kolory we wnętrzu? Jakie kolory pasują do szarego?
Różne szarości przełamane różnymi odcieniami turkusu.


Jak Wam się podobają szarości w takim wydaniu? :)


P.S. Na cele wpisu pewne zagadnienia zostały uproszczone i skrócone do punktów, aby ułatwić Wam dobieranie palety kolorów do wnętrz. Zaznaczam jednak, że w łączeniu kolorów nie ma sztywnych, matematycznych zasad, i wiele rzeczy robi się "na wyczucie".



Jak niedrogo osiągnąć efekt "wow" we wnętrzu | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

Każdy z nas chce mieszkać pięknie, jednak czasem nasz budżet nie sięga naszych ambicji. Zobaczcie, jakie są niedrogie, ale efektowne sposoby na dizajnerskie wnętrze. Wszystkie zastosowałam u siebie w mieszkaniu - działają ;) Oczywiście, efekt "wow" można osiągnąć też innymi sposobami, na przykład przytłaczającym bałaganem, albo wypchanym zwierzakiem na środku salonu :D ja jednak polecałabym Wam wywołanie wrażenia pięknymi wnętrzami.


Mocny kolor na ścianie/suficie

Koszt to jedynie tyle, ile wiadro farby i dobrej jakości wałki, czyli sto kilkadziesiąt złotych. A efekt? Spójrzcie poniżej:


źródło

źródło

źródło


źródło



Interesująca podłoga przy wejściu

Przedpokój powinien robić efekt "wow", bo zapowiada całe wnętrze. Ponieważ powierzchnia jest zazwyczaj niewielka, stosunkowo łatwo będzie nam kupić do niego naprawdę piękne i efektowne płytki.
A zresztą, typowa i piękna czarno-biała kratka to przecież tylko połączenie dwóch kolorów kafli, które można znaleźć (w różnych kolorach), w cenie do 50 zł/m.kw.


źródło

źródło


Jeden wyróżniający się element w pomieszczeniu 

Może być to komoda retro czy wyróżniająca się lampa - niech jedna, dopracowana rzecz szczególnie przyciąga wzrok, wtedy pozostałe (i mniej dopracowane) elementy będą mogły pozostać nieco w tle.

źródło




Obrazy, grafiki na ścianach

Ściany całe w ramkach wyglądają świetnie, prawda? Zobaczcie tę, którą tworzą dziecięce rysunki - mnie podoba się ogromnie!




źródło


źródło


5 genialnych pomysłów do małego mieszkania | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

Małe mieszkania są szczególnie wymagające jeśli chodzi o ich zagospodarowanie i optymalne wykorzystanie przestrzeni. Oczywiście - to czy mieszkanie jest "małe" - zależy też od potrzeb - uważane za standardowe mieszkanie 70 metrowe będzie bardzo małe dla pięcioosobowej rodziny. Zobaczcie pomysły na urządzenie mieszkania, kiedy brakuje nam miejsca do przebywania i przechowywania. 


#1. Wykorzystanie przestrzeni do sufitu

Warto zauważyć, że można wykorzystać przestrzeń na całej wysokości - pod stopami, nad głowami.

> podwyższona podłoga

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły





małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


> piętrowe łóżka, antresole

To rozwiązania znane, ale nie wykorzystywane aż tak często, jak można.

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
źródło


#2. Jasne kolory, optycznie powiększanie przestrzeni

Tak, to działa. Duże lustra, jasne barwy.

Wydawało mi się przez jakiś czas, że to opinia o tym, że ciemne kolory pomniejszają wnętrze to stereotyp, który można złamać. Otóż nie jest to stereotyp ;) Eksperymentując przekonałam się, że ciemne kolory naprawdę pomniejszają wnętrze. Wyjątkiem jest chyba ciemny sufit, który wbrew pozorom nie przytłacza. Tak więc urządzając małe mieszkanie starajmy się trzymać jasnej palety kolorów - nie znaczy to jednak, że mieszkanie musi być całe białe.

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
źródło


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły



#3. Przechowywanie i zabudowa na wymiar

W małych mieszkaniach ważne jest trzymanie porządku i możliwie małej ilości rzeczy na wierzchu. Aby mieć porządek musimy dysponować jednak odpowiednią ilością miejsc do przechowywania.

Powiedziałabym, że sprytne zagospodarowanie małego mieszkania może być dużo bardziej kosztowne, niż / W dużym mieszkaniu można pozwolić sobie na szafę wolnostojącą, a także na garderobę, w której zabudowa może być niedroga i otwarta. Tymczasem w niewielkich mieszkaniach zabudowa często musi być wykonana na wymiar, niewielka kuchnia powinna nadrabiać ilością szuflad (dużo bardziej pojemnych niż szafki).


> przechowywanie pod łóżkiem

Łóżko poniżej powstało na bazie szafek kuchennych IKEA

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
źródło

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


> zabudowa na wymiar

zabudowa na wymiar najlepiej wykorzysta istniejącą w mieszkaniu powierzchnię

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
źródło

#4. Podziały bez ścian

Strefy można wydzielić nie tylko za pomocą ścian, ale także półkami. Ściany można zostawić "niedomknięte", bez drzwi. Takie łączenie / delikatne dzielenie poszczególnych pomieszczeń wyjdzie na dobre wnętrzom, które będą bardziej przestronne i lżejsze.


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
Strefa nocna oddzielona regałem od strefy dziennej


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
wejście do sypialni bez drzwi

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
Sypialnia oddzielona od pokoju jedynie półką

#5. Pomysły ze źródłem w PRL

Kiedy wieleset tysięcy polskich rodzin zaczęło mieszkać w blokach projektanci, architekci zaczęli myśleć nad tym jak ułatwić życie wielu osób na małym metrażu. Dlatego mnóstwo inspiracji możemy czerpać z dizajnu z czasów PRL. Sami zobaczcie:


> Meblościanki, regały

Niezwykle pojemne, znajdowały się w większości mieszkań w blokach. Oczywiście, teraz można zamówić po prostu regał pod wymiar naszej ściany.

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
ta meblościanka (od ciotki) już niebawem stanie u mnie :-) 


> Półkotapczan

W dzień półka, w nocy tapczan. Genialne rozwiązanie, które obecnie można zamówić w uwspółcześcionej wersji.

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
źródło

a tutaj ciekawe, połączone z sofą łóżko:

małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
źródło


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły
podwójne łóżko składane na ścianę


> Wysuwane biurka

Wysuwane biurko znajduje się też w mojej przyszłej meblościance, ale tutaj widzicie je w nowoczesnej, lekkiej wersji.


małe mieszkanie, rozwiązania, przechowywanie, pomysły


> Pawlacze

To niekoniecznie jest mój faworyt - nie lubię zagraconej przestrzeni ponad głową i niskich przejść. Ale cóż, lepszy pawlacz, niż bałagan i wszystkie rzeczy na wierzchu, prawda?


A Wy, jakie sprytne rozwiązania zastosowalibyście u siebie? 

Renowacja starych drewnianych drzwi i usuwanie farby olejnej | KAMIENICE

$
0
0

Ponieważ właśnie w całości doprowadziliśmy do pożądanego przez nas stanu kolejne drzwi w naszym mieszkaniu, mogę się już z Wami podzielić moim (naszym) doświadczeniem w tej kwestii.

Drzwi w momencie kupna mieszkania pokryte były - standardowo - kilkoma warstwami farby olejnej. Farba miejscami odpadała, wyglądając mało estetycznie, była też bardzo pożółkła od dymu papierosowego.

Odnawianie / renowacja drzwi drewnianych w kamienicy.
Stan drzwi przed remontem


Odnawianie / renowacja drzwi drewnianych w kamienicy.
Drzwi przed oczyszczeniem


Pierwszym i najbardziej żmudnym etapem renowacji drzwi jest właśnie całkowite zdarcie tej farby, do surowego drewna. Można to zrobić na dwa sposoby - mechanicznie, za pomocą opalarki, i środkami chemicznymi. Dla nas lepiej sprawdziła się opalarka. Farbę miejscowo podgrzewa się opalarką, rozgrzaną farbę usuwa drapiąc szpachelką. Miejsca trudniejsze, np. rzeźbione, lepiej oczyszczać drucianą szczotką, trzeba tylko uważać żeby nie była zbyt ostra.

W trakcie prac trzeba odkręcić klamki, jeśli drzwi nie są używane można też odkręcić zawiasy.


Odnawianie / renowacja drzwi drewnianych w kamienicy.
Narzędzia użyte przez nas do oczyszczania - brakuje jeszcze papieru ściernego

Odnawianie / renowacja drzwi drewnianych w kamienicy.
Drzwi odczyszczone, opaska drzwiowa czeka na swoją kolej


Odnawianie / renowacja drzwi drewnianych w kamienicy.
Odczyszczone drewno z bliska. Całkowite zdarcie białej farby z drzwi jest niemal niemożliwe.


Na szczęście oczyściliśmy drzwi przed wprowadzeniem się, bo zapach starej farby olejnej przy jej opalaniu jest nieznośny i rozchodzi się po całym mieszkaniu, doprowadzając (niektórych ;)) do bólu głowy - lepiej więc robić to poza mieszkaniem. 

W następnej kolejności drzwi szlifuje się - ręcznie lub szlifierką - aby wygładzić powierzchnię. Używaliśmy szlifierki (z papierem 180) do dużych powierzchni, małe zakątki i krawędzi szlifując już ręcznie papierem o gramaturze 220. Ubytki szpachlowaliśmy masą szpachlową, na końcu znowu szlifując te miejsca. Jeśli wgłębienia czy szczeliny w drzwiach były bardzo głębokie, przed szpachlowaniem wypełnialiśmy je na leżąco klejem do drewna, na kilka etapów.

Na końcu drzwi malowane były trzykrotnie: po raz pierwszy farbą podkładową oraz dwiema warstwami farby wykończeniowej - użyliśmy produktów Tikkurila Everal Aqua Primer oraz Tikkurila Everal Aqua Matt 10. Malowaliśmy wałkami, szpary i krawędzie domalowując pędzlem. Uzyskana przez nas struktura jest szlachetna, lekko widać spod farby słoje i strukturę drewna.

Odnawianie / renowacja drzwi drewnianych w kamienicy.
drzwi łazienki od wewnątrz po renowacji


Odnawianie / renowacja drzwi drewnianych w kamienicy.
Drzwi łazienki od zewnątrz po renowacji. Drzwi widoczne dalej również będą białe z czarnymi opaskami.

Ogólnie efekt jest bardzo dobry, choć nie tak idealny, jak kiedy drzwi oddaje się do profesjonalnej renowacji  - mam porównanie z drzwiami klientów, które oddawałam do takiej właśnie renowacji. Nie zauważyliśmy i nie uzupełniliśmy przed malowaniem wszystkich ubytków w drewnie, nie odkręcaliśmy i nie piaskowaliśmy też zawiasów, co można byłoby zrobić. Jak jednak widzicie, mimo tych niedociągnięć drzwi wyglądają pięknie :) Zgadzacie się?


P. S. Tutaj poradnikowy wpis o czyszczeniu ściany z cegły

P. S. 2 Odnowiliśmy też jedno stare okno, choć oprócz wymiany szyb to dość podobna procedura do odnawiania drzwi. Robić wpis?! :) 




zobacz pozostałe wpisy poradnikowe o remoncie w kamienicy:


oraz, chronologicznie, wpisy dotyczące mojego mieszkania:

ODCINEK 12 - Wprowadzamy się za 2 tygodnie!
ODCINEK 13 - Kuchnia: jak wygląda teraz i jak będzie wyglądać niebawem
ODCINEK 14 - Łazienka - efekt końcowy PRZED-PO
ODCINEK 15 - Sypialnia po wprowadzeniu się


Remont mieszkania w kamienicy, część 2 | MOJE PROJEKTY

$
0
0

Remont mieszkania Klientów, który nadzoruję, powoli zbliża się do końca. Mam to ogromne szczęście, że w wielu rzeczach (jasne, że nie we wszystkich, tak się nie da! ;)) zgadzamy się od razu z właścicielami mieszkania, którzy są bardzo rozsądni i mają dobry gust, często sami wyszukują też ciekawe rozwiązania, ja pomagam im spiąć pomysły w całość :-) Mieszkanie zaczyna nabierać kształtów: mamy ostateczny układ ścian (został nieco zmieniony), ocieplenie części ścian od strony dachu, wykonane na nowo instalację gazową, c.o., wod-kan i elektryczną z zamontowanymi puszkami, zrobione tynki cementowo-wapienne, oczyszczoną, uzupełnioną i zaimpregnowaną cegłę, położenie gładzi na ściany g-k. Położone jest ogrzewanie podłogowe w łazience, przedpokoju i kuchni (wyrównanie podłóg tak, żeby przez mieszkanie przechodziło się bezprogowo, to niezłe wyzwanie :-)). Drzwi zostały odrestaurowane (te przeszły odnawianie u stolarza, żeby dowiedzieć się jak zrobić to samodzielnie wejdźcie na ten wpis), listwy podłogowe zamówione. Zostało do zrobienia położenie podłóg, część szpachlowania (na nowe tynki cementowo-wapienne), dokończenie kładzenia kafli i malowanie, montaż kuchni. A więc te rzeczy, które są już całkiem "z górki" :-)

Jedynym niewesołym wnioskiem z remontu tego mieszkania jest to, że polski rynek wyposażenia wnętrz ma niższe standardy od rynku niemieckiego (właściciele na stałe właśnie tam mieszkają). Są rozwiązania, które u nas zupełnie są nieznane, trudne lub niemożliwe do znalezienia, a które na rynku niemieckim są standardem. Tak było z listwami do szyby prysznicowej, włącznikami Berkera (u nas Berker ma mniejszą ofertę), czy systemem do inteligentnego, zdalnego sterowania ogrzewaniem (to jest czad, może kiedyś o tym wpis zrobię :) ). Nawet IKEA ma więcej mebli - nawet kuchennych! - dostępnych w Niemczech. Czy też macie takie spostrzeżenia?

Wróćmy jednak do rzeczy przyjemniejszych. Zobaczcie, jak zmieniło się mieszkanie.

Belki pozostaną odkryte.







Ściana z cegły już gotowa, oczyszczona:





Na podłodze w łazience przepiękny trawertyn. Belka zostanie widoczna, jak obecnie.






Przymierzamy kafle:



Będą leżeć tutaj, w przedpokoju:






ułożone w ten sposób:




Przymierzamy fugę:



Będzie wspaniale, prawda? :) 


zobacz też wpisy poradnikowe o remoncie w kamienicy:


Czego nie zrobilibyście ponownie budując dom? Błędy w projektowaniu domu | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0




Wpisy"Największe błędy w..." cieszą się bardzo dużym powodzeniem na blogu. Prawdopodobnie dlatego, że łatwiej napisać czego nie robić, niż co robić, aby projekt był udany - ta druga opcja nie dałaby się tak łatwo ująć we wpis.

Zebrałam tym razem błędy, które można popełnić przy budowie domu. Zainspirowała mnie pewna dyskusja na Facebooku, potem zaczęłam zgłębiać podobne wątki na forach, uzupełniłam informacje swoim doświadczeniem i powstał wpis o tym nad czym szczególnie trzeba zastanowić się, kiedy budujemy dom. Jeśli wybudowaliście dom i macie swoje "czego nie zrobilibyśmy ponownie", koniecznie podzielcie się tym pod wpisem! :-)




1. PROJEKT

>> Niezaprojektowanie instalacji elektrycznej
Instalacja elektryczna i jej ergonomia jest kluczowa dla komfortu mieszkania w domu (i mieszkaniu). Błędne, lub po prostu nieprzemyślane, rozmieszczenie gniazdek i włączników może skutecznie utrudnić późniejsze funkcjonowanie

>> zbyt duży dom
każdy niepotrzebnie wybudowany metr kwadratowy domu to kilka tys. złotych dodatkowego kosztu (budowy, a potem jeszcze dochodzi bieżące utrzymanie). Lepiej więc dobrze zaplanować mniejszą przestrzeń, niż budować nawet kilka metrów kwadratowych za dużo


2. BRYŁA

>> Za małe okna
Małe okna to wprawdzie oszczędność przy budowie i ogrzewaniu domu, ale zbyt małe okna sprawią, że wnętrza będą ponure i depresyjne. Ważna jest nie tylko wielkość okien, ale i ich umiejscowienie względem stron świata i pomieszczeń w domu.

> > Balkony
To dodatkowy koszt, który przy domu z ogrodem może okazać się kompletnie zbędny.

>> Schody
To punkt dyskusyjny, ale często poruszany na forach. Wiele osób żałuje budowy domu piętrowego, ponieważ schody są niewygodne w codziennym użytkowaniu domu

>> Poddasze użytkowe ze skosami, okna połaciowe
Znowu punkt dyskusyjny, ale skosy i okna połaciowe przegrzewają budynek latem, wyziębiają zimą, kiedy zasypane są śniegiem z pokoju tworzy się "bunkier", nie można otworzyć ich w razie deszczu, w przypadku deszczu i gradu tworzy się duży hałas.


3. UKŁAD POMIESZCZEŃ

>> Brak wiatrołapu
Wiatrołap jest w domu bardzo potrzebny, aby móc się rozebrać i mieć gdzie trzymać okrycia wierzchnie i buty

> > Wiatrołap bez ogrzewania
Ważne jest, aby chłodne powietrze natrafiało na wejściu na barierę ciepłego powietrza, aby nie dostawać się wgłąb domu. Dlatego ogrzewanie w wiatrołapie jest bardzo ważne.

>> Brak lub zbyt mało pomieszczeń pomocniczych
Pomieszczenia pomocnicze -  garderoba, pralnia, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze przy garażu - to właśnie przewaga domków nad mieszkaniami. Pomogą utrzymać porządek, a ponadto otwarte półki w spiżarniach i garderobach będą duuuuużo tańsze w realizacji, niż szafki kuchenne i szafy w sypialni, które muszą mieć fronty i być wykonane z lepszych materiałów

>>  Zbyt małe pokoje, zbyt niskie pomieszczenia
Dom to nie blok. Nie musicie, i nie powinniście "gnieździć" się w pokojach po 10 metrów kwadratowych, pomyślcie też o odpowiedniej wysokości pomieszczeń (wg mnie to min. 270 cm, a 280 po wykończeniu jeszcze lepiej)

>> brak wejścia z ogrodu do garażu

>> garaż wolnostojący zamiast garażu w bryle domu (wyższe podatki, mniej wygodne poruszanie się)


4. ROZWIĄZANIA TECHNICZNE, INSTALACJE


>> brak instalacji w ogrodzie
woda i gniazdko elektryczne powinny być dostępne od strony ogrodu, dobrze mieć też wyprowadzone kable do oświetlenia ogrodu

>> oszczędzanie na fachowcach i materiałach budowlanych
to zawsze, zawsze kończy się źle. Najlepiej zatrudnić kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego, aby w naszym imieniu czuwał nad budową i fachowcami.

>> niewygodne schody
Jeśli już mamy dwupoziomowy dom, schody powinny być możliwie szerokie i wygodne, żeby nie trudnić nam codziennego funkcjonowania

>> Domofon w miejscu, z którego nie widać furtki


5. WYKOŃCZENIE

To już punkt wspólny dla mieszkań i dla domków. W przypadku domów powierzchnie są jednak dużo większe, a więc negatywne efekty wyboru nieodpowiednich, czy trudnych w czyszczeniu materiałów, większe.

> ciemne podłogi
> białe fugi
> zbyt niska jakość kafli


Niektórzy w ogóle żałują budowy domu, bo poświęcili mu lata swojego życia, dzieciństwo dzieci, czasem małżeństwo. Najważniejsze jest więc, aby na początku dobrze rozplanować budżet i czas, aby budowa domu nie zrujnowała naszego życia.



P.S. Zobacz wpis o wygodnych rozwiązaniach do mieszkań i domów

a także pozostałe wpisy "błędy w..."

1. Błędy w projektowaniu łazienki

2. Najczęstsze błędy w projektowaniu kuchni

3. 10 błędów, które projektant wnętrz zauważy u Ciebie



Płytki ceramiczne z orientalnymi wzorami na podłogę - przegląd i zestawienie produktów na rynku | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

Dostaję od Was trochę pytań o wzorzyste kafle, które są ostatnio bardzo modne, i które sama lubię stosować w swoich projektach. Postanowiłam stworzyć zestawienie firm, które oferują kafle w tym stylu. Jeśli znacie firmy, których nie wymieniłam - koniecznie podzielcie się informacjami w komentarzu. Dziękuję! :-)

Jeśli wymieniam jakiegoś producenta, którego produktów nie znajdujecie w internecie, napiszcie do niego bezpośrednio z prośbą o informacje, które sklepy w Waszym regionie zajmują się dystrybucją jego produktów. Kafle dzielą się na te dostępne głównie przez internet i te dostępne raczej w sklepach stacjonarnych - firmom stacjonarnym nie opłaca się po prostu sprzedawać kafli dostępnych przez internet.


>> kafle Vives, kolekcja 1900 

Inspirowane hiszpańską secesją, ładne wzory w przystępnych cenach, ich wadą jest to, że pojawiają się w ogromnej ilości miejsc. Płytki Vives to terakota, plusem serii jest ładne matowe wykończenie i bogata oferta płytek gładkich, którymi można uzupełniać te wzorzyste, tworząc różne kompozycje.

cena: ok. 90 zł/m.kw.

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie





kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


>> Equipe Ceramicas, Caprice, Caprice Deco(seria bardziej geometryczna, inspirowana Art Deco, występuje tam też na przykład wzór pepitki!)
cena: ok. 130 zł/m.kw.

Bardzo udane kolekcje z pięknymi, klasycznymi wzorami i kolorami.


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie
Caprice Deco Compass

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie
Equipe Ceramicas Saint Tropez w mieszkaniu moich Klientów (w trakcie układania)

strona internetowa kolekcji


>> Marca Corona, Terra

Kolekcja, oprócz dostępnych dziś wszędzie szarości, występuje też w przyjemnych kolorach ziemi:


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


Kafle Marca Corona można komponować w bardzo ciekawe wzory:

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


Katalog do pobrania tutaj


>> Mainzu Ceramica, serie Victorian i Florentine

Victorian:

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie




kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


te kafle tuż powyżej, granatowo-czarne po prawej stronie, o mały włos znalazłyby się u mnie w przedpokoju :)

>> Mainzu, seria Florentine

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


>> Peronda

Płytki firmy Peronda mają ciekawy format 45x45 centymetrów, który udaje jednak podział na mniejsze płytki. Wzory są oryginalne i dobrze wyglądają na dużych powierzchniach. Bardzo mi się podobają. Zobaczcie ciekawsze wzory:

Peronda FS Rombos

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


Kolekcja płytek hiszpańskiej firmy Peronda z kolekcji FS Rombos - N są utrzymane w rustykalnym stylu. Ich powierzchnia posiada nacięcia, w której również umieszcza się fugę. W wyniku tego po ułożeniu, jedna płytka o wymiarze 45x45 cm wygląda jak cztery małe kafelki. Dzięki takim efektom jak odpryski, poprzydzierane krawędzie ma się wrażenie jakby płytki nosiły ślady użytkowania. 

Peronda FS Damero

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie



Peronda FS Chester

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie



kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie




kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


>> Peronda, kolekcja House of Vanity
inspirowana wiktoriańskimi kaflami, matowa, antypoślizgowa, w rozmiarze 33x33 cm

cena: ok. 150 zł/m.kw.


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie



kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


>> Geotiles, Boulevard


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie

strona internetowa producenta


>> Ape Ceramica, seria Eternia


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie
źródło: Tile Expert


>> Codicer 95, rozmiar 25x25 cm

seria Vintage

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


seria Retro

kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie




>> Cobsa, seria Siglo XVIII


kafle na podloge ze wzorami marokanskie orientalne zestawienie


link do katalogu


Kolejność prac remontowych i formalności do załatwienia - remont mieszkania w kamienicy | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0




Znajomość właściwej kolejności wykonywania prac (w tym również niezbędnych formalności) pozwala nam lepiej przygotować się do remontu i kolejnych etapów - nie będziemy zaskoczeni, że "to już" nadszedł czas decyzji o tej czy innej rzeczy.



I. FORMALNOŚCI

1. Projekt układu funkcjonalnego, razem z projektami instalacji gazowej, wod-kan, wentylacji (podłączenie do kominów).

2. Zgoda wspólnoty na przeprowadzenie prac.

3. Projekt wykonawczy (z rysunkami technicznymi dla wykonawców, projektem elektryki) wnętrz w uwzględnieniem sposobu wykonania poszczególnych elementów. Umożliwi dokładną wycenę remontu: materiały nowych ścian, podjęcie decyzji o zostawieniu, bądź zbiciu tynków, rodzaju gładzi, podłogi: renowacja istniejących, czy położenie nowych podłóg, instalacja grzewcza (grzejniki i ogrzewanie podłogowe), drzwi, okna.

3. Zebranie ofert wykonawców na wykonanie prac, ustalenie dokładnej technologii remontu i stosowanych materiałów budowlanych z uwzględnieniem budżetu, który mamy zamiar przeznaczyć na remont, podpisanie umowy.

4. Jednocześnie z 3. wniosek o pozwolenie na budowę (w tym np. pozwolenie konserwatora na wymianę okien), otrzymanie p.n.b., uprawomocnienie się p.n.b.

5. Kupno ubezpieczenia OC dot. prac budowlanych na czas remontu.

6. Wybranie kierownika budowy i zgłoszenie rozpoczęcia prac w nadzorze budowlanym

7. Powiadomienie sąsiadów o rozpoczęciu prac - wywieszenie kartki na klatce schodowej, porozmawianie z sąsiadami za ścianą - możliwe na przykład, że przy Waszej przebudowie będą pękać im tynki! Zadbajcie o dobre relacje z sąsiadami :-)

8. Zaczynamy remont, hurra!


II. PRACE REMONTOWE

Opracowana przeze mnie kolejność prac podyktowana jest przede wszystkim tym, żeby kolejne prace nie niweczyły efektów poprzednich etapów. Kolejność nie jest "obowiązkowa", jest po prostu rozsądna :-) 

1. Zabezpieczenie klatki schodowej (nie zapominajcie o tym, że klatka to wspólne dobro Waszej kamienicy, dbajcie o nią).

2. Rozbiórka i demontaż: opróżnienie mieszkania, zabezpieczenie elementów do zachowania (drewnianych podłóg), demontaż drzwi i futryn, wyburzenie starych pieców (jeśli w planach), wyburzenie ścian wg projektu

3. Zbicie starych tynków (jeśli w planie)

4.  Prace konstrukcyjne: budowa nowych ścian murowanych, wzmacnianie stropów, budowa balkonu.

5. Instalacje: przede wszystkim wod-kan (wymaga czasem ingerencji w stropy), elektryka, gaz

6. Jednocześnie z 5. : wymiana okien.

7. Tynkowanie, wylewki

8. Ściany z gips-kartonu (po wyschnięciu tynków i wylewek), podwieszane sufity lub naprawa starych sufitów, parapety wewnętrzne

9. Kładzenie płytek na podłogach, przygotowanie podłoża pod nowe podłogi

10. Szpachlowanie

11. Cyklinowanie podłóg lub położenie nowych podłóg (po sprawdzeniu wilgotności podłoża)

12. Gruntowanie, pierwsze malowanie sufitów i ścian

13. Montaż drzwi, listew podłogowych, "biały montaż"

14. Drugie malowanie

15. Prace wykończeniowe i montażowe (zabudowa na wymiar, montaż kuchni, kafle w kuchni, armatura, gniazdka itd.)

16. KONIEC! 


zobacz pozostałe wpisy poradnikowe o remoncie w kamienicy:


oraz, chronologicznie, wpisy dotyczące mojego mieszkania:

ODCINEK 12 - Wprowadzamy się za 2 tygodnie!
ODCINEK 13 - Kuchnia: jak wygląda teraz i jak będzie wyglądać niebawem
ODCINEK 14 - Łazienka - efekt końcowy PRZED-PO
ODCINEK 15 - Sypialnia po wprowadzeniu się


A jeśli szukacie architekta, który zaplanuje i poprowadzi Wasz remont - zapraszam do kontaktu :)


Jak łączyć kolory we wnętrzach? | ZIELONY | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

W serii "jak łączyć kolory we wnętrzach" to już trzeci, po szarym i beżowym, wpis (Jak łączyć kolory: beżowy / taupe / cappuccino oraz Jak łączyć kolory: szary). Zielony nie jest ostatnio zbyt popularnym kolorem, chociaż gdzieniegdzie zaczyna się pojawiać - głównie w swojej wersji szmaragdowej i ciemnej. Ja lubię ciemną, trochę stłumioną zieleń, a także nieco trudniejszy kolor zgniłej zieleni.

Z czym łączyć kolor zielony? Każdą zieleń połączyć można z:

> bielą i czernią 
> drewnem
> szarościami
> ze złotem

Zobaczcie najciekawsze i najpiękniejsze możliwe połączenia kolorów.


1. Ciemna zieleń i szmaragdowa zieleń

>> z granatowym:

 To jedno z moich ulubionych połączeń, zieleń i granat są na początku razem nieoczywiste, ale kiedy zobaczy się je w tym zestawieniu to wiadomo, że to jest TO


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.





Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.
Odważne, szałowe połączenie różnych odcieni zieleni, niebieskiego, granatu i złota


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


W pokoju mojego syna połączyłam zielone łóżko z granatową ścianą:



>> z drewnem, bielą i czernią:

To najłatwiejsze, a piękne, połączenie, które każdy może zastosować z łatwością u siebie. Wszystkie odcienie drewna i zieleni dozwolone.

...no dobrze, prawie wszystkie. Bo miętowa zieleń i ciemne, czerwonawe drewno nie tworzyłyby zgranej pary.


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.



Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.



Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.



>> "ton w ton"(czyli ten sam kolor powtórzony na różnych materiałach i w różnych jasnościach, trudne do osiągnięcia, ale niezwykle efektowne)


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


oraz tak, jak zrobiłam to w jednym z moich projektów:



inne, bardzo ciekawe połączenia zieleni i innych kolorów, trudne do klasyfikacji:


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


Jak łączyć kolory we wnętrzach: zielony. Z czym łączyć kolor zielony.


Kto z Was ma w domu coś zielonego, i jak to połączyliście z resztą? 



Jak wybrać farbę do ścian i dobrać właściwy kolor | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor


Od wybrania koloru ścian z inspiracji z Pinteresta do jego realizacji we wnętrzu nie jest aż tak blisko, jak by mogło się wydawać. Dla końcowego odbioru pomieszczenia ważny jest konkretny odcień farby, który wybierzemy a ten może zupełnie inaczej wyglądać w każdym wnętrzu, świetle (zależnie od pory dnia, ale i żarówek które wybierzemy). Również biała farba wymaga wybrania odcienia - nigdy nie decydujcie się na kupno wiadra farby z napisem "biała' - kolory z wiader są zimne, płaskie i nie warto psuć sobie nimi mieszkania.

Pozornie małe różnice w odcieniach mogą w dużym stopniu wpłynąć na nastrój pokoju. Kluczowe jest dobranie kolorów do światła w pokoju, w odpowiednich proporcjach. Odpowiednio użyte kolory pomogą podkreślić architekturę pokoju i wydobyć jego zalety.

Trzeba też pamiętać, że na nasze wybory duży - zbyt duży - wpływ, ma moda. Pamiętacie różowe łazienki z początku lat 90-tych, czy zielenie lat 80-tych? No właśnie. Nie popełnijcie tego błędu. Wybierajcie kolory, które naprawdę lubicie. Zapomnijcie też o mitach typu "ciemne kolory pomniejszają" - mały pokój wcale niekonieczine musi być biały, a odpowiednio dobrana farba poprawi proporcje pomieszczenia.



Na co więc zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednią farbę do ścian?



1. Wybieraj kolory z palet kolorów firm i mieszalnika, nie z gotowych "wiaderek"(oprócz gotowej czerni, która jest po prostu "najczarniejsza" :))

Wszystkie firmy sprzedające farby mają swoje wzorniki kolorów (najładniejsze jasne kolory, wygodnie ułożone na palecie, ma w swoich wzornikach Flugger, kiedy stosuję kolor ciemniejszy korzystam z uniwersalnych wzorników NCS lub RAL, albo z farb Benjamin Moore, które mają wyjątkowo piękne palety kolorów), możecie wypożyczyć je za kaucją w sklepach. Potem obejrzyjce kolory w docelowych pomieszczeniach, zestawiając je z materiałami - kafami, podłogami - które będą w pomieszczeniu.

Ważne jest spojrzeć obok jakich kolorów w palecie znajduje się "nasz" kolor - jeśli nasz szary jest blisko fioletu istnieje niebezpieczeństwo, że na ścianie wyjdzie zimno-siny.


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
Czy na paletach widzicie, że niebieskości po lewej stronie zdjęcia idą w ciepłą stronę, a te wyżej w chłodną? (wzornik NCS)


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
Kolory najlepiej zestawiać wszystkie razem - z podłogami, kaflami, fugami. 


2. Zawsze kupuj próbkę i sprawdzaj ją na co najmniej dwóch różnych ścianach

Kiedy wybierzesz już kolor z palety kup próbkę koloru i sprawdź ją na ścianie pomieszczenia, które będziesz malować. Upewnisz się, że kolor jest właściwy - nie za ciemny ani za jasny, i unikniesz ryzyka ponownego malowania ścian.


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
Pomalowana na ścianie próbka. Wybraliśmy z Inwestorami ostatecznie właśnie ten kolor. 


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
Beże (górne dwie farby) są szczególnie trudne do właściwego wyboru. Na wzorniku kolory wydawały się bardzo zbliżone, a zobaczcie jaka żółta i nieładna wyszła próbka po prawej stronie.


3. Wybierz właściwy odcień bieli

Biel ścian nie powinna być czystą zimną bielą "z wiaderka", bo pokój zrobi się zimny i nieprzyjazny. Polecam stosować - bardziej lub mniej - ciepłą biel. Najbardziej uniwersalna lekko złamana biel, którą często stosuję, to RAL 9010. Ten kod koloru pochodzi z uniwersalnego wzornika, jest go więc w stanie wyprodukować każda firma.

Czy wiecie, że istnieją całe wzorniki kolorów "off-white" - tj, prawie białych? Przykładem jest wzornik firmy Benjamin Moore, same delikatne, prawie białe, piękne odcienie.


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
W tym mieszkaniu do sztukaterii i sufitu zastosowałam chłodną biel, a do ścian ciepłą biel, aby powstał kontrast


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
W tym mieszkaniu sztukateria potraktowana jest ciepłą bielą (RAL 9010), a ściany jasnobeżowym (taupe)



4. Konsekwentnie wybieraj paletę kolorów do całego mieszkania, biorąc pod uwagę podłogi

Nie chodzi o to, żeby wszystko wyglądało tak samo, ale żeby poszczególne kolory o "klimat" pomieszczeń łączył jakiś wspólny mianownik. Pamiętaj, że biel i czerń pasują do wszystkiego.


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
Szarość przy trawertynie.


Jak wybrac farbe do scian i dobrac kolor
Zgadnijcie, która z szarości z próbki powyżej jest pomalowana na fragmencie ściany? :) 

O czym pamiętać oprócz kolorów? 

Oprócz kolorów wybierz farbę o możliwie najniższym stopniu połysku (chyba, że zależy Ci konkretnie na błyszczącej ścianie), a do kuchni, przedpokoju i łazienki farbę o najwyższej (pierwszej) klasie ścieralności. Uwaga: klasy ścieralności bywają naciągane przez firmy, które same wystawiają sobie certyfikaty, warto więc albo sprawdzić te atesty, albo po prostu korzystać ze sprawdzonych farb z wyżej półki


Ekologiczne i zdrowe materiały budowlane w wykończeniu wnętrz | PORADY ARCHITEKTA

$
0
0

zaprawa wapienna pomiędzy cegłami, gładź wapienna na ścianie

Dziś chciałabym poruszyć dość trudny i mało zgłębiony temat ekologicznego urządzania wnętrz. Kupując szynkę, sok czy biszkopty patrzymy na ich skład, prawda? (ja w każdym razie zawsze patrzę) To samo możemy zrobić przy wnętrzach, choć jest to dużo trudniejsze i nie zawsze możliwe. Ważne jednak, żeby wyboru materiałów budowlanych i wykończeniowych dokonywać, chociaż częściowo, świadomie. 
Zlecacie ich zakup fachowcom i nie interesujecie się, co kupują? Błąd! Fachowcy kupują to, co najlepsze dla nich - wykonawców - nie dla Was. A więc to, co łatwiej się kładzie, szybciej schnie, ma gładszą fakturę (czytaj: jest z mnóstwem syntetycznych dodatków). Ekologiczne materiały to nie tylko dobry skład, ale i właściwości sprawdzone przez tysiące lat. Ja kieruję się zasadą - im prostszy skład, tym lepiej.

(uwaga: jak zawsze od każdej zasady są wyjątki - np. azbest to materiał stosowany od starożytności, ale dopiero stosunkowo niedawno wykazano jego rakotwórczość, spowodowaną włóknistą budową)

Jeśli kupujemy gotowy już dom, lub mieszkanie w kamienicy, przede wszystkim trzeba pozbyć się rakotwórczych materiałów - w domach dach może być wykonany z azbestu, w kamienicach wypełnieniem przestrzeni w stropie może być szkodliwy żużel (uwaga: wypełnienie stropu tzw. polepą, mieszanką piasku i gruzu, jest w porządku, to może mało estetyczne, ale poprawne rozwiązanie stosowane kilkadziesiąt-sto lat temu do wygłuszenia i dociążenia stropów drewnianych). Stare farby mogą zawierać też ołów, dobrze więc zbić też stare tynki z takimi farbami.

Ekologiczny wybór można też traktować w kategoriach zrównoważonego rozwoju (sustainable developement) z założeniem stosowania materiałów lokalnych, a także w możliwie dużym stopniu korzystać z materiałów zastanych - odzyskiwać stare podłogi, nie usuwać bez sensu polepy ze stropu

1. ŚCIANY

Jeśli mamy wybór, dobrze wybrać ściany murowane, z cegły, silikatu lub betonu komórkowego. Gips zawarty w płytach gips-kartonowych został wyprodukowany ze spalin samochodowych. Nie przekonuje mnie to do jego bezrefleksyjnego stosowania we wnętrzach.

Nie znaczy to, że mamy całkowicie wyeliminować ścianki gipsowo-kartonowe. Przy przebudowach nie jest to zresztą możliwe, bo ścianka g-k ma znikomy wpływ na obciążenie stropu, można ją więc postawić gdziekolwiek, niekoniecznie w przebiegu istniejących belek. Wiem też, że patrząc na gips z drugiej strony fakt, że jest to materiał z recyklingu również sprawia, że jest ekologiczny, w innym rozumieniu tego słowa

Uwaga na zaprawę z cementu portlandzkiego - zawiera szkodliwy żużel.

2. TYNKI, SZPACHLE, GŁADZIE

Zamiast tynku gipsowego można zastosować tradycyjny tynk cementowo-wapienny, a zamiast gładzi gipsowej - gładź cementowo-wapienną lub wapienną. Uwaga, kupując tynk cementowo-wapienny przeczytajmy jego skład, bo może zawierać wiele syntetycznych dodatków.

O gładzi wapiennej szerzej pisałam tutaj (przeczytajcie też ciekawe komentarze pod wpisem)


3. WYKOŃCZENIE

lakiery i bejce ekologiczne, pokost lniany, woski, oleje jadalne

Lakiery ekologiczne, bejce ekologiczne będą mieć szczególne znaczenie tam, gdzie te produkty będą mieć styczność z jedzeniem. Ale i podłogi, i meble, i blaty można wykańczać olejami - również tymi jadalnymi: olejem lnianym, stosowanym od lat w budownictwie, a także olejem kokosowym, woskiem pszczelim, parafiną - czyli olejem mineralnym. Najczęściej stosowanym dawniej materiałem do konserwacji drewna był pokost lniany - wciąż bywa używany.

uwaga: niezabezpieczenie drewna żadnym preparatem może być szkodliwe, gdyż umożliwia rozwój drobnoustrojów i pleśni

4. MALOWANIE ŚCIAN

Farby wapienne/krzemianowe

Ekologicznymi farbami o prostym składzie są farby wapienne i krzemianowe. Sprzedawane są przez firmy profesjonalnie zajmujące się renowacją zabytków, np. Keim, a także np. Gert Ziesemann. Jest to trudne o tyle, że trzeba je specjalnie zamawiać, nie występują też we wszystkich możliwych kolorach.

W niektórych farbach występuje wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia ołów. Dlatego nigdy nie stosujcie we wnętrzach produktów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz.

5. MEBLE

Formaldehyd

W sklejkach, płytach MDF spoiwem jest klej zawierający formaldehyd. Jego zawartość w produktach na naszym rynku jest zgodna z normami więc teoretycznie nie powinnien być szkodliwy do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych.


Ciekawe jest też zagadnienie promieniotwórczości materiałów budowlanych. Nie zgłębiłam tego tematu, więc podłużę się tu cytatem z rozmowy w miesięczniku Dom i Wnętrze z roku 1991:

- A jak jest ze szkodliwością promieniowania materiałów budowlanych?
- Szkodliwy jest żużel i popioły dymnicowe oraz wszelkie formowane z niego wyroby. Niekorzystnie wpływa na człowieka cement portlandzki, który zawiera (minimum) 14% żużla oraz stal magnetyczną. Materiały pozytywne — to glina i jej pochodne, w tym ceramiczne cegły, pustaki, dachówki; wapno i jego pochodne, w tym wapienne zaprawy murarskie i tynkarskie, farby, wapienie lekkie, skorupki z jaj, muszle, jak również marmur, który jest przecież skrystalizowanym wapieniem. Drewno i jego pochodne zaliczamy do materiałów obojętnych. Cegła, wypalana dawniej w ogniu ze świerkowych dających długie płomienie polan, była doskonałym odpromiennikiem. Stosowana obecnie wysoka temperatura wypalania bardzo pogarsza właściwości materiałów, powodując, że stają się one nośnikiem zbyt skoncentrowanej energii. Energia ta silnie promieniuje, co prowadzi do utraty, w pewnym stopniu, pierwotnych właściwości surowców. Podobnie jest z kamieniem. Energię wytworzoną podczas wybuchu ładunków strzelniczych wchłania kamień, co powoduje zwiększone jego promieniowanie przez wiele lat.

Pamiętajmy, żeby nie przesadzać w żadną stronę, żyjemy w świecie pełnym chemii w jedzeniu, zanieczyszczeń od spalin samochodowych w powietrzu itd. - nie dajmy się więc zwariować :) 


Viewing all 270 articles
Browse latest View live