Quantcast
Channel: Architekt na Szpilkach
Viewing all 270 articles
Browse latest View live

Kreatywne łączenie dwóch rodzajów podłóg | ZACHCIANKA TYGODNIA

$
0
0


Ostatnio w sieci natknęłam się na rewelacyjną moim zdaniem koncepcję połączenia dwóch rodzajów
posadzek. Kto powiedział, że dwa różne materiały na podłodze, na przykład drewno w pokoju dziennym i płytki w aneksie kuchennym, muszą się łączyć pod kątem prostym? 

 Można przecież wykorzystać kształty desek, płytek czy paneli i pobawić się kompozycją. Wspaniale pokazała to projektantka Paola Navone w projekcie mieszkania w pofabrycznym budynku we Włoszech. Centralne umiejscowienie stołu zostało dodatkowo podkreślone ułożeniem materiałów na podłodze. 


podłoga cementowo drewniana, płytki cementowe i drewno,

podłoga cementowo drewniana, płytki cementowe i drewno,


 Nieco delikatniejszą wersję tej koncepcji widzimy w biało-drewnianej łazience projektu francuskiego biura Kalb Lempereur – tutaj połączono dwa różne materiały o tym samym kształcie – kafle i parkiet, uzyskując płynne przejście między strefą „mokrą” a „suchą”. 


podłoga cementowo drewniana, płytki cementowe i drewno,

podłoga cementowo drewniana, płytki cementowe i drewno,



Wariacją na ten temat są podłogi projektowane przez firmę 41zero42. Podłogę można komponować samemu z paneli w różnych kolorach.


podłoga cementowo drewniana, płytki cementowe i drewno,


artykuł został napisany do październikowego numeru "Czasu na Wnętrze":-)







Kupliśmy piękne mieszkanie w kamienicy w Sopocie!

$
0
0

Po wielu miesiącach poszukiwań, codziennego przeglądania newsletterów z różnych serwisów z ogłoszeniami o sprzedaży mieszkań, jeżdżenia po całym Trójmieście (obejrzeliśmy jakieś 20-30 mieszkań i domów), rozmów z właścicielami i sąsiadami różnych nieruchomości znaleźliśmy i kupiliśmy mieszkanie. Hurrra! :-)

Poszukiwaliśmy głównie mieszkań na rynku wtórnym, w starych kamienicach, choć zdarzyło nam się oglądać również nowsze mieszkania. Nie odrzucaliśmy też ciekawie brzmiących ofert domów jednorodzinnych. Z miejsca odrzuciłam tylko zamknięte osiedla, których nie lubię z zasady (wiem, że czasem dobrze się na nich mieszka, ale uważam, że takie duże zamknięte obszary nie służą miastu). Zależało mi też na tym, żeby mieszkanie było wysokie - wychowałam się w kamienicy i w wysokich pomieszczeniach lepiej się czuję.

Mieszkanie, które znaleźliśmy znajduje się w Sopocie - jestem przeszczęśliwa, że wracam do mojego rodzinnego miasta! - w kamienicy z początków XX wieku, mam 15 minut spacerem od morza, 2 minuty od lasu. Jest wysokie (3,05 m), duże, słoneczne - głównie południowo-zachodnie, choć dwa pomieszczenia ma od północy. Ma zachowaną oryginalną stolarkę drzwiową z pięknymi klamkami. Podłogi drewniane, do odkrycia, odnowione w jednym pokoju. Mieszkanie jest w stanie do całkowitego remontu, ale mnie to cieszy :-) Marzyłam o mieszkaniu, które mogę urządzić po swojemu od A do Z.

Co zabawne, poprzednia właścicielka zostawiła w mieszkaniu dużą część wyposażenia. Było wiele starych mebli i śmieci, ale znalazłam też kilka rzeczy, które mogą się nam przydać. Sprzątając mieszkanie czuję się trochę jak na pchlim targu, znajdując w/za/pod meblami różne szparagały. Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach, co udało mi się znaleźć i co zdecydowałam się zostawić :-) 




interesujące graffiti na ścianach....:-)

























Moje najciekawsze internetowe znaleziska #PAŹDZIERNIK | SZPILKI MIESIĄCA

$
0
0

Szpilki-Kaczki :) źródło


Bez zbędnych wstępów, z lekkim opóźnienieniem prezentuję październikowe Szpilki Miesiąca :-)

#1. Wywiad....ze mną! :-) Kasia z firmy Dekornik, produkującej naklejki ozdoby  naścienne przedstawiła mój blog w serii "Polka potrafi...blogować!". Ogromnie cieszę się z tego wyróżnienia, ponieważ przede mną w serii pojawiły się same fajne blogi :) Sprawdźcie zresztą sami, warto przeczytać inne wywiady.

#2. Co sądzicie o niedrogich krzesłach, naśladujących znane projekty? Temat poruszyły dziewczyny z Coś Estetycznego . Ja uważam, że mija się to z celem. Słynne krzesła są słynne, bo są najczęściej wygodne i sprawdzone, a podróbki tylko z wyglądu przypominają te oryginalne (a często i wygląd jest zupełnie inny). Szczególnie dobrze widać różnicę między oryginałem a podróbką na przykładzie krzesła Eames tutaj [ENG]

#3. Ciekawy projekt architektoniczno-fotograficzny "Urbanality", powstały przy użyciu wielokrotnej ekspozycji klatki. 

#4. Świetny rozkładany stół! Szkoda, że ten fantastyczny kształt gwiazdy, rysujący się w trakcie rozkładania, jest zupełnie niewidoczny w pozycjach "docelowych". Bo ja najchętniej trzymałabym ten stół wpół rozłożony :-) 

#5. Facet jako dekoracja. Zabawny i pełen męsko-wnętrzarskich inspiracji wpis bloga Fuel. 


#6. [ENG]Paryż - filmy kontra rzeczywistość.  Autor artykułu porównał kadry z filmu z rzeczywistością w najpiękniejszym mieście świata (tak jak ja np. w tym artykule o filmie "Belle", albo tutaj, o Grand Budapest Hotel).



 #7.50 słynnych kiczowatych krzeseł. Artykuł jest wprawdzie po francusku, ale tym z Was, którzy tego języka nie znają powinny wystarczyć obrazki. A tym, którzy go znają polecam cały blog - autorka śledzi i opisuje kicz we współczesnym świecie.



I na końcu mała sugestia - jeśli nie chcecie opuścić żadnych moich wpisów, możecie subskrybować blog na kilka sposobów (z czego facebook jest dość zawodny, bo wpisy publikowane na facebooku docierają do zaledwie 20% "lubiących"). Polecam przede wszystkim zapisanie się do subskrypcji mailowej na pasku po prawej stronie, a także śledzenie bloga przez Bloglovin' :)

A w przyszłym tygodniu na moim blogu konkurs z bardzo atrakcyjnymi nagrodami! :) Zaglądajcie!






Inspirowane barokiem kolorowe fotele Proust, Alessandro Mendini | ZACHCIANKA TYGODNIA

$
0
0

Tak jak właściciele pszczyńskiego pałacu w XIX wieku, tak i wielu artystów w wieku XX wciąż inspiruje się barokiem. W 1978 roku, w czasie rozkwitu estetyki postmodernistycznej, Włoch Alessandro Mendini zaprojektował fotel pod nazwą Poltrona di Proust. Jak na artystę postmodernistycznego przystało Mendini uważał, że w sztuce "wszystko już było" i jedynym, co można robić jest powtarzanie wzorów z przeszłości. Nie przepadam wprawdzie za estetyką postmodernizmu, ale ten fotel jest zabawny i odważny.

W projekcie fotela Prousta, Mendini wykorzystał formę berżery XVII wiecznej.


berżera, XVII wiek,
źródło



Pierwsza wersja fotela była wykonana z drewna, tapicerowana i pomalowana w całości ogromną ilością kropek. Wzór inspirowany jest malarstwem ulubionego malarza Mendiniego, francuskiego postimpresjonisty Paula Signaca. Tutaj możecie z bliska przyjrzeć się wzorom naniesionym na fotel.

Co ciekawe, fotel idealnie wpisuje się w sześcian - ma wymiary 100x100x100 cm.



Poltrona di Proust, alessandro mendini, postmodernizm, sztuka postmodernizmu
źródło


Poltrona di Proust, alessandro mendini, postmodernizm, sztuka postmodernizmu


Świetna współczesna aranżacja z fotelem Poltrona di Proust w roli głównej


Poltrona di Proust, alessandro mendini, postmodernizm, sztuka postmodernizmu



I druga wersja obicia - Poltrona di Proust Geometrica. 




Poltrona di Proust, alessandro mendini, postmodernizm, sztuka postmodernizmu
źródło


Poltrona di Proust, alessandro mendini, postmodernizm, sztuka postmodernizmu
źródło

Poltrona di Proust, alessandro mendini, postmodernizm, sztuka postmodernizmu
źródło


Współcześnie, w 2011, fotel został raz jeszcze zaprojektowany przez Mendiniego - w nowym wykończeniu (polietylen)  i w nieco zmienionych) proporcjach. Nowy materiał sprawił, że fotel nadaje się do użytku zewnętrznego i w przestrzeniach publicznych, dostał też nową nazwę - Proust.


Poltrona di Proust, alessandro mendini, postmodernizm, sztuka postmodernizmu
źródło


Gdzie fotel można kupić? Na przykład tutaj:



KONKURS! "Innowacyjne rozwiązanie dla współczesnej kuchni" - baw się z Deante i wygraj granitowy zlew z baterią kuchenną

$
0
0




Pamiętacie mój wpis o zachciankach zakupowych z Łódź Design Festival? Odezwała się do mnie firma Deante, której baterie kuchenne znalazły się w poście, z propozycją zorganizowania konkursu na moim blogu. Zgodziłam się bez wahania, znam bowiem wysoką jakość produktów Deante, a nagrody są bardzo atrakcyjne. Mam nadzieję, że i wy tak uważacie i weźmiecie w konkursie udział! Do wygrania są biały dwukomorowy zlewozmywak granitowy Folk w zestawie z baterią kuchenną Butterfly, oraz dwie baterie Butterfly za kolejne miejsca.


Deante konkurs, Deante folk, deante zlewozmywak



Zadanie, które na Was czeka - "Innowacyjne rozwiązanie dla współczesnej kuchni" -  pozwoli nam wszystkim dowiedzieć się czegoś nowego.Podawajcie w komentarzach rozwiązania ułatwiające pracę w kuchni - własne, lub takie, na które gdzieś wpadliście, z uzasadnieniem. Możecie dołączyć linki do filmów, zdjęć lub własne szkice, zdjęcia, rysunki. Załączniki możecie też razem z odpowiedzią wysłać na adres e-mail konkurs.deante@mailplus.pl

Przykład odpowiedzi:
"Rewelacyjnym rozwiązaniem, na które ostatnio się natknąłem/natknęłam jest okrągły stół rozkładany w bardzo interesujący inżyniersko sposób. Pozwala on na co dzień zaoszczędzić miejsce, jednocześnie pozwalając na rozszerzenie przestrzeni jadalnej w razie wizyty gości. https://www.youtube.com/watch?v=tOp5j_57LAE


 Regulamin konkursu

1. Odpowiedz na zadanie konkursowe - "Innowacyjne rozwiązanie dla współczesnej kuchni".
Odpowiedź pozostaw w komentarzu. Swój adres e-mail podaj w komentarzu lub - przed publikacją swojej odpowiedzi - wyślij e-mailem na adres konkurs.deante@mailplus.pl  
Wyślij swoją odpowiedź do końca dnia 1 grudnia 2014 r.

Można przedstawić rozwiązanie, które już istnieje lub wymyśleć własne. Odpowiedź ma mieć formę pisemnąi może dodatkowo zawierać odnośniki do zdjęć lub filmów, bądź np. własny szkic rozwiązania. Dodatkowe załączniki możecie wysłać na adres e-mail konkurs.deante@mailplus.pl
 
2. Każdy uczestnik konkursu może wysłać nieograniczoną ilość odpowiedzi.

3. Jeśli masz blog - umieść baner konkursu (ten z początku wpisu) z odnośnikiem do tego wpisu na swoim blogu. Jeśli nie masz bloga - pomiń ten punkt :-)

4. Ze wszystkich odpowiedzi wybiorę tę, która będzie najciekawsza i najlepiej uzasadniona.

5. Rozwiązanie konkursu nastąpi dnia 4 grudnia 2014 roku o godzinie 13.00.


6. Na uczestników konkursu czekają 3 nagrody - nagroda główna oraz dwa wyróżnienia. Nagrodę główną stanowią zlewozmywak granitowy DeanteFolk (ZQF 620B) oraz bateria kuchenna Deante Butterfly(BQB 062M). Dwie wyróżnione odpowiedzi zostaną nagrodzone bateriami kuchennymi Deante Butterfly.

7. Laureaci otrzymają e-mail z informacją o nagrodzie i są zobowiązani wysłać e-mail zwrotny podając adres, na który nagroda ma zostać wysłana. W przypadku nie spełnienia tego warunku w ciągu 10 dni roboczych nagroda zostanie przekazana raz jeszcze innej osobie. Nagrody zostaną przesłane do laureatów przez Deante w ciągu 10 dni roboczych od momentu otrzymania danych do wysyłki.

8. Odpowiedzi konkursowe posłużą do stworzenia
wpisu o innowacyjnych kuchniach.

9. Wszelkie pytania i wątpliwości proszę kierować na adres konkurs.deante@mailplus.pl  Odpowiedzi zostaną udzielone i upublicznione w tym wpisie.



Wszystko jasne? :) Zaczynajcie! 



Trendy pod lupą - 9 trendów wnętrzarskich z Łódź Design Festival | W MOM OBIEKTYWIE

$
0
0

Jeszcze Łódź Design Festiwal? Tak, już ostatni wpis :-). O tym, co jest na czasie. Samą mnie zaskakuje jak bardzo pomysły, materiały, idee powtarzają się w projektach wnętrz. Pamiętacie mój wpis, w którym przewidywałam co będzie modne na podstawie pokazów mody jesień/zima? Teraz piszę o tym, co już jest modne od jakiegoś czasu. Pewne motywy tak często i tak wyraźnie pojawiały się w meblach i dodatkach na Łódź Design Festival, że postanowiłam zebrać je razem i przedstawić.


tak jak prosiłam w poprzednich wpisach - jeśli znacie nazwy projektów, których nie podpisałam będę wdzięczna za podanie informacji w komentarzu :-)


trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
wnikliwie przyglądam się...trendom ;)


1. Recykling

Recykling jest teraz wszędzie. Na Łódź Design Festival mogliśmy sami tworzyć masę papierową, z której później można zrobić np. lampy. Do recyklingu (a dokładniej: do zjedzenia) przeznaczone są jadalne naczynia, stworzone w ramach konkursu make me! 
A firma Kristoff zaprezentowała swoją nową kolekcję w niezwykle efektowny sposób - na odpadkach porcelany.

To świetny trend, jestem za!

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
po prawej lampa z recyklingu, dostępna na skandynawskie.pl

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
porcelana Kristoff



2. Stołki-pieńki


trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
:D

Są wszędzie. I bardzo fajnie, skoro są urocze, sama taki chcę mieć. Pisała o nich sporo Marysia
Te dwa poniżej, wyłapane na ŁDF, są projektu Malafor.

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival



3. Zabawne odpowiedniki poroża jelenia

Naturalne poroże jest już chyba passé (choć mnie się wciąż podobają), na ścianie można za to zawiesić coś takiego....

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival



4. Korek

Korek to kora drzewa, którą uzyskiwać można bez ścinania rośliny. Nie dość więc, że to bardzo estetyczny materiał, to do tego eko! :)

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
projekt Niemywska Grynasz Studio

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
stołek dostępny na atakdesign.pl

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival



5. Przeskalowane lampy

Im większe tym fajniejsze i zabawniejsze :)

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival



6. Nagie żarówki

Nie do końca do mnie przemawiają...uwielbiam lampy z powodu sposobów w jaki światło przechodzi przez strukurę lampy czy też abażur. Bardzo trudno jest zaprojektować dobrą lampę. Tutaj nie ma pracy nad światłem, rozproszenia, różnorodnych efektów.

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival



7. Fotele lat 60-tych

I jednocześnie punkt 1. - recykling. Odnawianie starych krzeseł i foteli - super!

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
fotele 366 Concept



8. Meble z kubików

Możemy je samodzielnie komponować. Świetnie nadają się do niewielkich przestrzeni.

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
meble modułowe Franklin Form

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
projekt kolekcji Niemywska Grynasz Studio



9. Drewno niedoskonałe


trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
Stoli z użyciem czeczotki (drewna, którego dekoracyjny rysunek powstała w wyniku choroby drzewa)

trendy 2015, wnetrza 2015, lodz desig festival
Podłogi Barlinek, podkreślające naturalne niedoskonałości drewna




 Pozostałe wpisy z Łódź Design Festival 2014:

1. 10 nowych koncepcji i fajnych pomysłów z Łódź Design Festival | W MOIM OBIEKTYWIE
2.  Rewelacyjne lampy, które wpadły mi w oko podczas Łódź Design Festival | W MOIM OBIEKTYWIE
3. Industrialne wnętrza i lampy w hipsterskim OFF Piotrkowska w Łodzi | W MOIM OBIEKTYWIE
4.  Ładne i praktyczne, czyli zachcianki zakupowe z Lodz Design Festival | ZACHCIANKA TYGODNIA




Jak świadomie kupować mieszkanie w starej kamienicy

$
0
0

jak bezpiecznie kupić mieszkanie w kamienicy
klatka schodowa kamienicy "Pod Żabami" w Bielsku-Białej

Po niedawnym zakupie jestem bardzo dobrze zorientowana w tym jak kupować mieszkanie w kamienicy. Jak już pisałam we wpisie o moim mieszkaniu - szukałam głównie w kamienicach ze względu na wysokie stropy, duże okna, świetne lokalizacje. Zobaczyłam na żywo dziesiątki mieszkań, wirtualnie pewnie setki. Co również ważne - całe życie mieszkałam w kamienicy, znam więc dobrze wszystkie możliwe wady i zalety takich mieszkań. Ponieważ na nas, kupujących, czyha wiele pułapek chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą o tym, jak je ominąć i dokonać świadomego wyboru. Jest to nieraz jeden z najpoważniejszych wyborów w naszym życiu, a dokonany pochopnie czy też bez odpowiedniej wiedzy, może negatywnie wpłynąć na komfort życia.
Wiedza o tym na co należy zwracać uwagę pozwala też oszczędzić dużo czasu podczas wertowania ogłoszeń w Internecie i sprawnie odsiać nieatrakcyjne oferty.

Na co należy więc zwrócić uwagę?


I. Mieszkanie

1. Położenie w budynku

a) parter
wady: bliskość piwnicy - trzeba uważać, czy piwnica nie jest wilgotna i zagrzybiona! straty ciepła przez piwnicę
zalety: tylko w mieszkaniu na parterze możemy przenieść miejsce ustępu wc w mieszkaniu, doprowadzając rurę bezpośrednio do kanalizacji w piwnicy, brak sąsiadów piętro niżej - dzieci mogą biegać i tupać :-), czasem możliwość wyjścia bezpośrednio do ogródka

b) pierwsze piętro
zalety: najbardziej wartościowe mieszkania, ogrzewane od góry i od dołu

c) poddasze
wady: straty ciepła przez dach, szczególnie jeśli nie jest ocieplony, trudność w aranżacji skosów w mieszkaniu, niewygodne schody. Mieszkania na ostatnim piętrze i poddaszu mają czasem cieńsze ściany zewnętrzne niż mieszkania poniżej (ściany budynku zwężają się ku górze)
zalety: najniższa cena

2. Instalacje

a) grzewcza
Bardzo rzadko w kamienicach zainstalowane jest ogrzewanie miejskie. Najczęściej spotyka się ogrzewanie gazowe, bywają też zamontowane kominki na drewno z rozprowadzeniem. Ten ostatni sposób ogrzewania jest najtańszy, ale wymaga wysiłku (przechowywanie, noszenie drewna, palenie), a także nadaje mieszkaniu specyficzny zapach...wędzonki :)
Niektórzy obawiają się ogrzewania gazowego, a muszę przyznać, że lubię niezależność, jaką ono daje. Mogę np. włączyć kaloryfer aby wysuszyć pranie w chłodny i wilgotny letni dzień, co przy ogrzewaniu miejskim nie jest możliwe.

Najprawdopodobniej instalacja gazowa będzie wymagać wymiany oraz zakupu nowego pieca gazowego. Koszt samego pieca to 2000 - 5000 zł. Do tego dochodzi koszt nowych grzejników.
Sprawdź też rachunki za ogrzewanie zimą. Jeśli sprawdzisz je w kilku mieszkaniach o podobnym metrażu, będziesz mieć punkt odniesienia. 

b) kanalizacyjna
Jeśli nie było remontu pionów kanalizacyjnych instalacja jest najprawdopodobniej do wymiany. Do kompleksowego remontu pionu potrzebna jest zgoda wspólnoty. Koszt to od 2500 zł za pion za piętro (w jednym budynku znajduje się kilka pionów). Niestety, często ci, którzy wyremontowali już  łazienkę nie chcą zgodzić się na kucie stropów przy remoncie pionu.
Można zrobić remont instalacji tylko we własnym mieszkaniu, ale wiąże się to z późniejszym ryzykiem przecieku. Wymieniamy bowiem wówczas tylko rury na na obszarze swojego mieszkania, a na styku starych żeliwnych, i nowych plastikowych rur mogą po kilku latach powstać nieszczelności.

c) elektryczna
Jeśli nie była wymieniana - do wymiany. Tutaj na szczęście nie jesteśmy w żaden sposób zależni od wspólnoty ani od istniejących w budynku instalacji.


3. Stolarka okienna
Jeśli okna są stare, drewniane, wymagają wymiany aby uniknąć strat ciepła. Wiąże się to z wysokimi kosztami. Na terenach objętych ochroną konserwatorską nowe okna muszą mieć podziały identyczne jak stare okna. W Sopocie na takich terenach (czyli w praktyce we wszystkich kamienicach) jest dodatkowo zakaz stosowania okien PVC. Niestety, z powodu wysokiej różnicy ceny okien PVC i drewnianych zakaz ten jest nagminnie łamany (np. w moim nowym mieszkaniu).
Koszt wysokiego trójdzielnego okna drewnianego to 3000-3500 zł bez parapetu i montażu.

4. Stolarka drzwiowa
Jeśli w mieszkaniu znajdują się oryginalne drewniane drzwi z pewnością podnosi to jego wartość. Nie znaczy to jednak, że na tym oszczędzimy. Owszem, nie trzeba kupować nowych drzwi, ale stare drzwi drewniane zazwyczaj wymagają odnowienia, hojnie pokryte kilkoma warstwami farbami olejnej a mimo to odrapane. Koszt odnowienia pary drzwi może sięgać 3000 zł (uwaga na tanie oferty! niski koszt renowacji może oznaczać, że "fachowiec" zamiast zeszlifować starą farbę moczy drzwi w chemikaliach, co pogarsza jakość drewna!). Możemy też sami zabrać się za renowację, która nie jest trudna, ale bardzo czasochłonna.

5. Podłogi
Drewniane podłogi to skarb! Stare deski są grube, odpowiednio wysezonowane, świetnej jakości. Podłogi jednak najczęściej przykryte są płytami pilśniowymi (dlaczego? nie mam pojęcia!!!) i pomalowane farbą olejną. Trzeba je odkryć, wycyklinować i polakierować. Będzie to droższe, jeśli deski podłogowe są przybite gwoździami. Pamiętajcie, że drewniana podłoga podnosi wartość mieszkania, odnowienie jej to więc inwestycja (tak jak zakup okien i drzwi).

6. Układ

Zapytajcie właścicieli gdzie znajdują się kominy - może się okazać, że przebudowa, którą planujecie okaże się niemożliwa - kominów nie można przestawić.
Szczególnie trzeba też zwrócić uwagę na łazienkę - pamiętajcie, że usytuowania kanalizacji nie da się przenieść na poziomach innych niż parter (niech będzie, da się, ale oznaczałoby to poprowadzenie nowego pionu kanalizacyjnego przez stropy i mieszkania poniżej aż do piwnicy, a zatem wiązałoby się z ogromnymi kosztami), a sama łazienka bywa niemożliwa do przebudowania ze względu na ograniczenie ścianami kominowymi.
Oczywiście istotna jest orientacja względem stron świata - ale tutaj mieszkanie w kamienicy nie różni się niczym od mieszkań nowych. Im więcej dużych okien od południa i zachodu, tym lepiej. Odwiedźcie mieszkanie w najjaśniejszym momencie dnia, między 11 a 14, żeby zobaczyć, jak będzie się w nim mieszkać. W dziennym świetle lepiej będzie też widać ewentualne pęknięte ściany itp.
Ważne jest też, żeby okna mieszkania wychodziły na co najmniej dwie strony świata ze względu na umożliwienie odpowiedniego przepływu powietrza podczas wietrzenia.

II. Budynek

1. Czas powstania budynku

Zapytaj, czy stropy są drewniane, czy może zastosowano nowocześniejsze stropy Kleina (stropy stalowe z wypełnieniem z cegły). W tym drugim przypadku stropy są prawdopodobnie w dobrym stanie, w przypadku stropów drewnianych pewności nie mamy.
Zwróć uwagę na rok budowy kamienicy - te z końca XIX wieku są z pewnością w gorszym stanie technicznym niż te z lat 30 XX wieku. Te okresy różni przepaść technologiczna (vide wyżej wymienione stropy).


2. Jakie remonty zostały przeprowadzone?

Najważniejsze i najkosztowniejsze są remonty fundamentów, dachu, elewacji (ocieplenie+tynkowanie+malowanie), w dalszej kolejności pionów kanalizacyjnych, piwnic i klatki schodowej, ogrodzenia. W niektórych kamienicach w wyjątkowo złym stanie niezbędny jest nawet remont stropów. Jeśli kamienica nie została ocieplona trzeba liczyć się z poważnymi stratami ciepła w zimie. Nie sugeruj się wyglądem klatki schodowej, to prawie kosmetyczna poprawka, najważniejszy jest stan techniczny.

Jeśli nie zostały przeprowadzone żadne remonty trzeba zastanowić się dlaczego. Być może mieszkańcy kamienicy są zbyt mało zamożni, żeby pozwolić sobie na remont? Jeśli to z tego powodu, mieszkańcy mogą również nie móc wyłożyć pieniędzy w razie nagłej konieczności remontu.
Ale równie mało komfortową sytuacją może okazać się ta, w której właściciele innych mieszkań są on nas zamożniejsi i mają duże plany inwestycyjne. Na wszystkie przyszłe remonty będziemy musieli wyłożyć pieniądze proporcjonalnie do udziału powierzchni mieszkania w powierzchni kamienicy, może się to okazać ogromnym obciążeniem.


3. Czy kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, lub pod ochroną konserwatorską?

Jeśli tak, będziemy potrzebowali pozwolenia od konserwatora dotyczącego wszystkich robót ingerujących w zewnętrzny wygląd budynku, np. wymiany okien.
Niektóre kamienice wpisane do rejestru zabytków nie mogą być też ocieplone ze względu na elementy znajdujące się na elewacji, ozdobny tynk czy rzeźby.


4. Czy w budynku czuć zapach grzyba (szczególnie w piwnicach)?

Jeśli w piwnicy czuć zapach grzyba - nie inwestujcie w tę nieruchomość. Grzyb z pewnością znajduje się (lub znajdzie się) też na wyższych kondygnacjach i nie uda się Wam go pozbyć. Nie dajcie sobie wmówić, że to "zapach kamienicy", i "wszystkie kamienice tak pachną" (tu cytuję jednego z agentów nieruchomości). Zapewniam Was, że piwnica w kamienicy może być zupełnie sucha i bez nieprzyjemnego zapachu.

5. Otoczenie

a) plan zagospodarowania przestrzennego
Zawsze warto sprawdzić, jakie plany dotyczące najbliższego otoczenia budynku, w którym kupujemy mieszkanie, ma miasto. Bo możemy kupić mieszkanie z widokiem, który zostanie przysłonięty przez nowowybudowane osiedle.
Plany zagospodarowania przestrzennego dostępne są na stronach internetowych miast.

b) miejsca parkingowe
Kamienice często zlokalizowane są w bardzo dobrych (czyt. zatłoczonych) lokalizacjach. Bywa, że przed budynkiem parking jest płatny lub bardzo trudno znaleźć miejsca. Jeśli są problemy z parkowaniem sprawdź przed zakupem, czy np. możesz wjechać na podwórze budynku.

c) koty!
W kamienicy, gdzie ktoś dokarmia koty zwierzęta te siusiają w ogródku i na klatce schodowej, wszędzie czuć ich zapach. Zastanawiam się, dlaczego problemy z kotami są nagminne w kamienicach, a w nowym budownictwie już nie. Czy bardziej szanujemy to, co nowe? Niestety, o czym wiedziałam już przed zakupem, z tym problemem sama będę musiała się borykać. Inni sąsiedzi już z tym walczą i mam nadzieję, że uda nam się tych kotów pozbyć.


III. Stan prawny

W tej kwestii zdałam się na moją siostrę i świetnego adwokata w jednym :) Przeczytajcie na jej blogu jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym, na co uważać i jak dokładnie sprawdzić jego stan prawny.


IV. Inne

a) wysokość czynszu
Wyjątkowo wysoki czynsz może sugerować, że w kamienicy mieszkają zamożni ludzie, którzy chcą w budynek i jego otoczenie inwestować, lub że niedługo szykuje się remont (jak już pisałam wyżej, trzeba się wtedy przygotować na  koszty remontu).

Niski czynsz może sugerować mało zamożnych mieszkańców, którzy nie mają zamiaru remontować budynku. Spotkałam się też z mieszkaniem bezczynszowym. Oznaczało to, że mieszkańcy nie składają się na fundusz remontowy, na sprzątanie klatki schodowej, administrację budynkiem...a ponieważ kamienica była bardzo zaniedbana, dodatkowo świadczyło to o tym, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni.

b) sąsiedzi
Zapytaj o nich delikatnie właściciela sprzedawanego mieszkania, po reakcji poznasz, czy z sąsiadami bywają problemy. Zagadaj też sąsiadów, których np. miniesz na klatce schodowej. Możesz nie tylko posłuchać soczystych plotek o pozostałych lokatorach ;), ale także zdobyć informacje ważne z punktu widzenia zakupu. Ja na przykład od pani, którą zagadałam pod budynkiem dowiedziałam się, że kamienica, w której oglądałam mieszkanie, może być przeznaczona do rozbiórki (decyzja jeszcze nie była podjęta). Właściciele sprzedawanego mieszkania jakoś zapomnieli o tym wspomnieć ;)

Ważne jest też, czy wspólnota to tzw. mała wspólnota. Jeśli we wspólnocie znajduje się do 7 mieszkań wszelkie decyzje muszą być podejmowane jednogłośnie. Oznacza to, że nawet jeden nieskory do współdziałania sąsiad może oznaczać poważne kłopoty!

c) koszty remontu
Mieszkania w kamienicach wymagają dużo większych nakładów finansowych od mieszkań w tzw. stanie deweloperskim (patrz punkt "Instalacje"). Sprawdźcie, czy podołacie temu obciążeniu.


I na końcu - jeśli nie jesteś pewny/pewna swojego wyboru warto wynająć rzeczoznawcę. Wybór mieszkania może zaważyć na Twoim życiu, nie żałuj więc wydatku, który może pomóc Ci uniknąć poważnej wpadki.


Zachęcam i Was do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach :-)




Tydzień kolorów u Conchity: seledynowa kuchnia | ZACHCIANKA TYGODNIA

$
0
0

W ramach tygodnia kolorów u Kasi - Conchity, dostałam zadanie pt. "Seledynowe kuchnie". Zadanie przyjęłam, ale tego tematu nie podjęłabym raczej na blogu sama z siebie. Dlaczego? Otóż nie  przepadam za kolorem seledynowym aż tak, żeby poświęcać mu osobny wpis. Ale choć wolę kolory bardziej wyraziste to seledyn z pewnością - tak jak KAŻDY kolor, może być w odpowiednim kontekście strzałem w dziesiątkę.

Żeby było jasne, myśląc o kolorze seledynowym mam na myśli:
seledynowa kuchnia
źródło: www.zazzle.com

Kiedy pomyślałam o kolorze seledynowym w kuchni pierwsze, co stanęło mi przed oczami to lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte w Ameryce :-) 

seledynowa kuchnia

seledynowa kuchnia

seledynowa kuchnia
dailymail.co.uk


 Prawdopodobnie z powodu tego typu skojarzeń kolor ten nie jest teraz popularny. Jednak, jak w każdym kolorze, da się znaleźć ciekawe wnętrza. Zarówno te bardziej nowoczesne...



seledynowa kuchnia
źródło: iladyoracle.blogspot.com

seledynowa kuchnia
opływowe linie nawiązują do designu lat sześćdziesiątych, źródło: appiteks.com

seledynowa kuchnia
źródło: www.ideasdecor.net


seledynowa kuchnia
popularne cegiełki "metro" w kolorze seledynowym

seledynowa kuchnia
houzz.com



...jak i te tzw. klasyczne:


seledynowa kuchnia
źródło: designerpreviews.com


seledynowa kuchnia


seledynowa kuchnia
źródło: Architectural Digest



Jak widać po powyższych inspiracjach, kolor seledynowy dobrze wygląda w połączeniu z bielą i naturalnymi, jasnymi odcieniami drewna.








Jesienny spacer po moim Sopocie | W MOIM OBIEKTYWIE

$
0
0


Kojarzycie Przewodnik Blogerów po ich miastach, wydany w wersji cyfrowej w pdf, pomysłu  Marysi z Art Attack? Jest bardzo ciekawy, bo przestawia miasta widziane subiektywnie, oczami ich mieszkańców. W kolejnej części będę mieć w nim swój udział pisząc o Sopocie :-)

Z tej okazji wybrałam się na jesienny spacer (a nawet kilka spacerów) z aparatem po Sopocie. Najbardziej lubię spacery poza sezonem turystycznym, Sopot jest wtedy bardziej...mój. 

Sopot jesienią, spacer po Sopocie
uroczy szczyt Biblioteki Miejskiej w Sopocie


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Słynna willa Bergera przy ulicy Westerplatte z końca XIX wieku. Piękna, klasycystyczna elewacja inspirowana willami palladiańskimi, niestety zaniedbana. M.in. tej willi kręcony był świetny polski horror (!) Medium. Miałam okazję wielokrotnie odwiedzać ten budynek, gdyż jego mieszkanka uczyła mnie francuskiego. Niestety, miałam wtedy 10-12 lat i nie umiałam jeszcze tego wnętrza docenić, a dziś niewiele z tego pamiętam ;)


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Zabytkowa kamienica przy ulicy Goyki. Clearly inspired by Gothic architecture (can you see balconies looking like machicolation?)Wyraźnie inspirowana obronną architekturą gotycką. Widzicie balkony naśladujące machikuły w górnej części wieży?


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
z kolei drewniane rzeźbienia nawiązują do bardzo modnej w końcu XIX wieku stylu szwajcarskiego, wywodzącego się z Alp

Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Bindaż (tunel) lipowy przy ul. Goyki. Od niedawna rekonstruowany.


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Bindaż (tunel) lipowy przy ul. Goyki. Po prawej stronie widok na morze.


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Bardzo estetyczny plac zabaw przy Zatoce Sztuki


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Fantastyczny Grand Hotel, architektura w stylu neobarokowym


Sopot jesienią, spacer po Sopocie


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Molo


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Widok w stronę Gdańska


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Mewa :-)


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Zakład Balneologiczny, architektura z początku XX wieku. Autorem jest m.in. Paul Puchmuller. Przypomina mi nieco filmy Disney'a :)


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Widok w stronę Gdyni na klif orłowski

Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Molo


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Widok z komina zakładu balneologicznego (popularnie nazywanego "Latarnią Morską") w stronę Gdańska. W głębi widzimy neobarokowy Kościół Zbawiciela, parafii ewangelicko-augsburskiej, zaprojektowany przez wybitnego gdańskiego architekta Adolfa Bielefedta


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Widok z "latarni morskiej" w stronę ulicy Monte Cassino. Blisko po lewej dachy Zakładu Balneologicznego, po prawej Dom Zdrojowy, w tle Wysoczyzna Gdańska.


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Stare domki rybackie w dolnej części Monte Cassino, przy Placu Przyjaciół Sopotu


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Plac Rybaków, jeden z najpiękniejszych zakątków Sopotu.

Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Wieża kamienicy przy ulicy Czyżewskiego. Ciekawe, czy ktoś tam mieszka! Już sobie wyobrażam mieszkanie z tym ogromnym, podłużnym oknem...


Sopot jesienią, spacer po Sopocie
Kamienica przy ulicy Chopina


Jeśli chcecie wiedzieć, co warto w Sopocie zobaczyć będziecie mogli dowiedzieć się tego z kolejnego Przewodnika Blogerów Po Ich Miastach :-) 




WYNIKI KONKURSU DEANTE "Innowacyjne rozwiązanie dla współczesnej kuchni"

$
0
0




Bardzo Wam dziękuję za liczny udział w konkursie z Deante!
Wasze odpowiedzi były bardzo inspirujące i czytałam je z wielką przyjemnością. Nie było mi łatwo wybrać zaledwie trzy odpowiedzi. Postanowiłam nagrodzić te osoby, które przedstawiają swój pomysł możliwie precyzyjnie i konkretnie. Wzięłam także pod uwagę tematykę mojego bloga i specyfikę zawodu architekta - w kuchni obok estetyki najważniejsze są dla mnie odpowiednia organizacja przestrzeni, ergonomia i higiena.

Po uważnym przestudiowaniu wszystkich zgłoszeń postanowiłam pierwsze miejsce i nagrody w postaci zlewozmywaka Deante Folk i baterii kuchennej Deante Butterfly przyznać za tę wypowiedź, autorstwa Go_do:

Pomysłem zaczerpniętym od mojej kuzynki Katelynn z Milwaukee jest metalowy garnek czy inny pojemnik z przykrywką włożony w specjalnie wycięty otwór do jego rozmiaru przez znajomego stolarza w blacie roboczym obok zlewu. Spełnia on rolę pojemnika na odpadki organiczne w trakcie pracy - resztki jedzenia, odpadki. Garnek można wyjąć, wyrzucić resztki organiczne do pojemnika i umyć. A gdy jest nieużywany wisi w blacie zamknięty pokrywką. Można znaleźć projekt na pinterest bo tam widziałam także zwykły garnek w tej roli jak u mojej kuzynki lub po prostu wpisać w google DIY built in trash countertop i w grafice wyskoczy nam wiele propozycji. Niewielkim kosztem mamy praktyczne rozwiązanie.

Uzasadnienie: 
Temat usuwania odpadów "mokrych" pojawił się w kilku Waszych wypowiedziach, co świadczy o tym jak uciążliwe są one w naszych kuchniach. Go_do przedstawiła propozycję rozwiązania tego problemu w najszerszy sposób, ilustrując je przykładami. W dodatku świetną informacją jest to, że takie rozwiązanie możemy z łatwością już dziś zastosować w naszych domach.
Można jeszcze wprawdzie dopracować estetykę "przykrywki garnka" ;-)  (np. robiąc otwór w blacie drewnianym) ale mam nadzieję, że rozwiązania bazujące na tym pomyśle będą w przyszłości wykorzystywane przez producentów mebli i sprzętów kuchennych.

A oto dwie wyróżnione wypowiedzi, których autorzy - bendiks.k oraz pan Krzysztof otrzymają baterie kuchenne Deante Butterfly

1. Idealnym rozwiązaniem do współczesnych kuchni jest kuchnia obrotowa, której górna obudowa jest w stanie obracać się o 360 stopni. Dolna część mebla z wbudowanym zlewozmywakiem, koszem na odpady, gniazdkami elektrycznymi i oświetleniem obraca się o 180 stopni. Obrotowa kuchnia to nowatorski pomysł, ale już niedługo może stać się hitem w świecie aranżacji. Wielofunkcyjna kuchnia jest gotowa na podłączenie zmywarki, piekarnika i wszystkich niezbędnych sprzętów AGD. Kreatywnie zaprojektowany meble sprawdzi się w przestronnych wnętrzach, jak również niewielkich kuchniach. Pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, jest łatwa w utrzymaniu czystości i wykonana z najlepszej jakości materiałów. Pozwala dyskretnie ukryć bałagan, wystarczy jeden ruch ręką, by efekty gotowania znalazły się w tylnej części kuchni.
https://www.youtube.com/watch?v=EyYJQzTLYp4
https://www.youtube.com/watch?v=SSNI8w1orxk

2.
Innowacyjne rozwiązanie dla współczesnej kuchni Jestem użytkownikiem kuchni niewielkich rozmiarów. Mieszkając w bloku, na szóstym piętrze ciężko coś wymyślić tak, aby kuchnia była innowacyjna, praktyczna oraz ciekawa. Dlatego, aby w tak małej kuchni (4x2 metry) każde wygospodarowane miejsce jest na wagę złota. Na zdjęciach przedstawiam schowki, które myślę, że nie jednej użytkowniczce i Pani domu, albo i użytkownikowi i Panu domu lub też architektowi może się spodobać i może użyć w
przyszłych planach na urządzenie małych kuchenek. Nie każdy posiada kuchnię dużą, ustawną, w której znajduje się lodówka, zmywarka, a nawet czasem pralka. W mojej kuchni nie starczyło na te elementy miejsca jednak sądzę, że taka mała kuchenka w bloku dla dwóch osób na początek doskonale się nadaje. W schowku mniejszym przedstawionym na zdjęciach można, albo schować torebki jednorazowe bądź papier śniadaniowy, a nawet jeśli dobrze się ułoży jedno i drugie. Rzeczy, które są na co dzień potrzebne
czy to do pracy lub dla dziecka do szkoły. W schowku drugim można schować rzeczy, które również używa się w kuchni, ale nie są one codziennego użytku, np. maszynka do mięsa, sokowirówka, robot kuchenny itp. Schowek jest dość pojemny i głęboki. Z otwieraniem go nie ma żadnych problemów, schowek jest na dwóch teleskopach dzięki którym wystarczy niewielka siła, aby blat otwarł się ujawniając sekretne miejsce ;) Dzięki takim schowkom nawet w małej kuchni można większe rzeczy i akcesoria po chować
tak, aby nie stały na widoku. Myślę, że takie rozwiązanie komuś na pewno się przyda. Ja swoje schowki i kuchnię urządziłem tak jak na zdjęciach, zapewne kto inny urządzi inaczej, każdy ma swój pomysł na aranżację wnętrza kuchni. Jednak sądzę, że nawet mała kuchnia może stać się użyteczna i praktyczna właśnie dzięki takim rozwiązaniom. Wspaniała, mała rzecz, a jak cieszy i jak duży z niej pożytek!!! Nawet radio i porcelanki z Włocławka się znalazły czy to na ścianach, czy to w skromnej półeczce!!!

Bardzo dziękuję panu Krzysztofowi za zdjęcia jego własnej kuchni! :)

do odpowiedzi zostało dołączonych kilka zdjęć, oto dwa z nich, prezentujące ciekawe schowki:





Swoją drogą, można by połączyć schowek koło zlewu pana Krzysztofa z pomysłem na wyrzucanie odpadów organicznych... ;) podnoszony kawałek blatu i śmietnik pod spodem - czemu nie? :)

Serdecznie wszystkim dziękuję raz jeszcze, chciałabym móc nagrodzić więcej z Was za ciekawe wypowiedzi (prasowanie odpadków organicznych, schowek z jedzeniem dla zwierzaków, narożna szuflada, mobilny okap też są bardzo fajne!). W najbliższym czasie oczekujcie na blogu wpisu o innowacyjnych rozwiązaniach w kuchni! :-)





Fascynująca architektura Łodzi cz. 1 - łódzkie kamienice, budynki postindustrialne | W MOIM OBIEKTYWIE

$
0
0

    Przy okazji festiwalu designu w Łodzi po raz pierwszy odwiedziłam to miasto. Co wiedziałam o nim przed odwiedzinami? Myślałam, że to nowoczesne, dynamicznie rozwijające się wielkie miasto, zamożne, pełne ciekawej architektury współczesnej. Czy to się sprawdziło? Nie bardzo, ale i tak polubiłam to miejsce.
    Łódź była potęgą przemysłu włókienniczego w końcu XIX wieku (jeśli widzieliście "Ziemię obiecaną" to wiecie jak to wyglądało :)). Wciąż znajduje się w niej dzięki temu masa ogromnych ceglanych budynków z tego okresu. Ostatnio miasto i inwestorzy prywatni zaczęli dostrzegać potencjał tej architektury, stąd centrum handlowo-usługowe Manufaktura, czy też bardzo interesujące osiedle mieszkaniowe lofty Scheiblera powstały w takich budynkach.
    Ogromne, wielopiętrowe, pełne przepychu kamienice przy ulicy Piotrkowskiej zrobiły na mnie duże wrażenie. Wiele kamienic zostało zaprojektowanych przez świetnych architektów dla łódzkich przedsiębiorców, piękne proporcje i wysokiej klasy wykończenie i rzeźby świadczą o niegdysiejszym bogactwie mieszkańców miasta. Fantastycznie bajkowy jest Pałac Izraela Poznańskiego, "króla bawełny", na którego posiadłościach powstało centrum Manufaktura (o którym w kolejnym wpisie).

    Niestety, w Łodzi widać też...biedę. Po niegdysiejszym rozkwicie pozostała duża ilość potężnych budynków, których mieszkańcy i miasto nie są w stanie zagospodarować. Nawet przy ulicy Piotrkowskiej (!) znajdują się kamienice w stanie kompletnego rozpadu. Rzuciło mi się to w oczy, bo w Sopocie, Gdańsku i Gdyni budynki są w dużo lepszym stanie (oczywiście, wiem że Gdynia została zbudowana dopiero w latach 30-stych, a centrum Gdańska kompletnie odbudowane po II wojnie światowej). Widać też ludzi pijących w bramach - to znowu widok, do którego nie jestem przyzwyczajona. W niedzielę około południa ulica Piotrkowska była...pusta. Był to dość smutny widok dużego martwego miasta.

W Łodzi byłam tylko 2 dni (z czego większość czasu spędziłam na wystawach), nie zdążyłam więc zwiedzić wszystkiego, co warte jest zobaczenia. Następnym razem będąc tam przejdę się w poszukiwaniu skarbów łódzkiego modernizmu. Zwiedzę także łódzkie cmentarze, których ogromne grobowce (mauzolea) pozostają dowodami dawnej potęgi miasta i ogromnych majątków ich mieszkańców (grobowiec Izreala Poznańskiego, choć robi wielkie wrażenie, to według mnie szczyt XIX-wiecznego nowobogackiego bezguścia, niezwykła ciekawostka!).

Trzymam kciuki za to, żeby Łódź znowu rozkwitła, bo ma ogromny potencjał i wiele ciekawych zakątków.


architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Art Inkubator, dawna fabryka Karola Scheiblera, to tu m.in. odbywał się Łódź Design Festival

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna

Art Inkubator. Metalowa podłoga dawnych zakładów fabrycznych wygląda świetnie.


architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Art Inkubator.

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Art Inkubator.


architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Art Inkubator.

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Art Inkubator i instalacja festiwalu designu - to nie rzeźba, to filtry powietrza! :)


architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
ulica Piotrkowska w niedzielę w południe...

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
ulica Piotrkowska

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
ulica Piotrkowska

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
fantastyczna kamienica "Pod Gutenbergiem"! ulica Piotrkowska


architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Ulica Piotrkowska. Podoba mi się ten współczesny pawilon, kryjący w sobie jakąś knajpkę.

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, Willa Leopolda Kindermanna
Willa Leopolda Kindermanna, 1903 r. Jeden z najpiękniejszych przykładów architektury secesyjnej w Polsce. Proj. Gustaw Laundau-Gutenteger.


architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Willa Leopolda Kindermanna

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Pałac Izraela Poznańskiego - obecnie Muzeum Miasta Łodzi. Czy jego architektura nie przypomina Wam czegoś innego? :)

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Pałac Izraela Poznańskiego - obecnie Muzeum Miasta Łodzi.

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
ulica Piotrkowska - jedna ze zrujnowanych kamienic

architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Jak się okazuje Biedronka nie musi być AŻ TAK BRZYDKA jak jest zazwyczaj :-) Coś w tym budynku nie do końca mi pasuje, wygląda dość...tanio, ale jest lepiej niż zawsze. Tak jak Biedronka w Pszczółkach.







architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
Projekt rewitalizacji zabytkowej XIX wiecznej fabryki Karola Scheiblera. W historycznym miejscu Łodzi - Księżym Młynie, zabytkowe wnętrza przędzalni zostały przekształcone na lokale mieszkalne. Wnętrza zachowały swój
unikalny, postindustrialny charakter, którego wyrazem są między innymi zabytkowe elementy konstrukcji, takie jak ściany z charakterystycznej czerwonej cegły czy fragmenty instalacji
(źródło informacji: http://www.uscheiblera.pl). Bardzo podoba mi się wysoka dbałość o szczegóły wykończenia i zagospodarowanie terenu - między budynkami znajduje się staw, alejki, dużo zieleni. Udało mi się też zajrzeć przez okna do mieszkań - są niesamowite, mają ze 4 metry wysokości, ogromne okna!!! Gdybym mieszkała w Łodzi, mieszkałabym właśnie tutaj :-)



architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
lofty Scheiblera



architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
budynki obok loftów Scheiblera - czekają na inwestycję


architektura Łodzi, kamienice łodzi, ceglana architektura, architektura industrialna
budynki obok loftów Scheiblera - czekają na inwestycję



Wpisy z Łódź Design Festival 2014:

1. 10 nowych koncepcji i fajnych pomysłów z Łódź Design Festival | W MOIM OBIEKTYWIE
2.  Rewelacyjne lampy, które wpadły mi w oko podczas Łódź Design Festival | W MOIM OBIEKTYWIE
3. Industrialne wnętrza i lampy w hipsterskim OFF Piotrkowska w Łodzi | W MOIM OBIEKTYWIE
4.  Ładne i praktyczne, czyli zachcianki zakupowe z Lodz Design Festival | ZACHCIANKA TYGODNIA
5. Trendy pod lupą - 9 trendów wnętrzarskich z Łódź Design Festival | W MOM OBIEKTYWIE
 



Wnętrze filmowe na Święta. "Hugo i jego wynalazek"– życie za zegarem paryskiego dworca kolejowego | WNĘTRZA FILMOWE

$
0
0


Film "Hugo i jego wynalazek" zabiera nas w magiczną podróż w czasie. Oczami dziecka oglądamy życie zimowego Paryża okresu międzywojennego.



"Hugo i jego wynalazek", film wyreżyserowany w 2011 roku przez Martina Scorsese, to ciepła familijna opowieść z bardzo dobrą obsadą. Śledzimy w niej losy chłopca, sieroty imieniem Hugo, zajmującego się konserwacją zegarów na dworcu w Paryżu. Hugo mieszka na ciemnym poddaszu wieży zegarowej XIX-wiecznego budynku dworca Montparnasse i zza ogromnych zegarów obserwuje burzliwe życie codzienne dworca. Ważny element scenografii stanowią gigantyczne metalowe mechanizmy wewnętrzne zegara, szklane słoje ze śrubkami, i narzędzia do naprawy zegarów. Światło ledwo sączy się do środka przez tarcze zegarowe, dodatkowe oświetlenie stanowią nagie żarówki Edisona w metalowych klatkach.

Chłopiec ma niezwykłe zdolności techniczne, odziedziczone po ojcu (Jude Law) i pracuje także naprawiając zabawki u niezbyt sympatycznego, tajemniczego starca (Ben Kingsley). Wyjątkowe zabawki, które oglądamy w filmie, zachwycają: urocza nakręcana mechanicznie myszka, drewniane żołnierzyki, czerwone konie na biegunach, blaszane samochody i pociągi, o ileż ładniejsze od współczesnych plastikowych zabawek.

Reżyser w realizacji filmu był wierny książce "Wynalazki Hugo Cabret", na postawie której powstał film. Książka była bogato ilustrowana przez jego autora, Briana Selznicka i niektóre miejsca, jak na przykład dworcowa księgarnia, zostały w filmie przedstawione dokładnie według jego ilustracji. Księgarnia, do której zagląda Hugo wraz ze swoją przyjaciółką Isabelle, jest wyjątkowym, bajkowym zakątkiem dworca. Jej wnętrze wypełnione jest książkami, ułożonych w wysokie wieże. Scenograf wypełniła księgarnię aż 40 000 książek. Co ciekawe część z nich była nieprawdziwa, wykonana z pomalowanego włókna szklanego, aby łatwiej było je układać i przenosić.

Pieczołowicie został oddany wygląd Paryża z lat 30-stych i wnętrz z tego okresu. Scenograf filmu, Francesca LoSchiavo, szukała przedmiotów z epoki na paryskich pchlich targach i w sklepach z antykami. W ten sposób zostały znalezione meble, dekoracje, w tym dworcowe stoliki kawiarniane i lampy. Paryskie dworce z XIX wieku, na których architekturze oparto dworzec filmowy - Gare de Lyon, Gare du Nord, wciąż pozostają używane i będąc w Paryżu warto zwiedzić choć jeden z nich. Ich ogromne stalowo-szklane konstrukcje pochodzące z XIX wieku wciąż robią wrażenie. Pierwowzór zegara z filmu to zegar z Gare d'Orsay, dworca który został w latach osiemdziesiątych przekształcony w muzeum słynące z malarstwa impresjonistycznego, Musée d'Orsay. Pod ogromnym zegarem znajduje się obecnie restauracja.

Opowieść z Paryżem w tle zachwyca absolutnie każdym dopracowanym ujęciem (wybaczcie więc dużą ilość zdjęć, każde mi się ogromnie podoba!) . Film został słusznie nagrodzony Oscarem za najlepszą scenografię w 2012 roku. Najlepiej obejrzeć go całą rodziną w zimny grudniowy wieczór z kubkiem gorącego kakao.


Najpierw zobaczmy ujęcia Paryża lat 30-stych XX wieku


Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura Paryża


Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura Paryża


Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura Paryża

Takich mostów w Paryżu zwiedziłam, przeanalizowałam i narysowałam chyba z 10...A wszystko dlatego, że podczas studiów w Paryżu zapisałam się na przedmiot, który wydawał mi się historią sztuki. A okazał się, w uproszczeniu, konstrukcją mostów :D (po francusku "ouvrages d'art"  kontra "oeuvres d'art"). Na szczęście wielu innych Erasmusów tak samo zrozumiało tę nazwę, więc nie byłam tam sama :)


Paryż w filmach, wnętrza filmowe, architektura Paryża



Piękny XIX-wieczny dworzec kolejowy Montparnasse, na którym ma miejsce akcja filmu. Zwróćcie uwagę na jego fantastyczną architekturę i żeliwną konstrukcję. 
Architektura filmowego dworca inspirowana była przede wszystkim dworcem Gare du Nord, którego konstrukcja zachowała się do dziś.


Paryż, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse


Paryż, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse

Paryż, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse




Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, scenografia filmowa, Montparnasse
To scena z filmu, ale wydarzyło się to naprawdę na paryskim dworcu Montparnassew 1895 roku - prawdziwe zdjęcie poniżej









 ...wnętrza dworcowych sklepów...


retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,
 Piękne są te drewniane zabawki, prawda?


retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,

Sklep z zabawkami


retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,

Wnętrze dworcowej księgarni. Pod stosem książek drewniane krzesło nawiązujące kształtem do stylu Ludwika XV, wyplatane rattanem.



retro zabawki, zabawki drewniane, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe,
.



Dworcowy zegar, jeden z najważniejszych elementów scenografii:


duży zegar, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, zegar dworcowy

duży zegar, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, zegar dworcowy



a to współczesna restauracja pod zegarem w słynnym paryskim Musée d'Orsay, którego budynek był dawniej dworcem

duży zegar, Paryż, lata trzydzieste, wnętrza filmowe, zegar dworcowy



I wreszcie to, czemu przyglądam się jak wiecie najbardziej - lampy i oświetlenie!!


lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste

lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste

lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste



lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste


lata trzydzieste, designerskie lampy, lampa lata trzydzieste
żarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydzieste
Hugo przygląda się dworcowi zza ogromnego zegara, oświetlonego tzw. żarówkami Edisona. Trwa moda na dekoracyjne żarówki, takie, jakie wynalazł Edison. Zobaczcie poniżej: 






żarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydzieste



żarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydzieste
Żarówki były kiedyś chronione metalowymi klatkami.

żarówki edisona, żarówki retro, retro lampy, lampa lata trzydzieste



Lampy z wyeksponowanymi żarówkami są teraz supermodne! Zobaczcie choćby nową kolekcję Nostalgia Lighting firmy KloshArt, specjalizującej się w lampach industrialnych - dosłownie każda z tych lamp mogłaby "zagrać" w filmie "Hugo..."! Różnica jest tylko taka, że kiedyś żarówki bez abażurów były stosowane w przestrzeniach roboczych, a dziś eksponujemy ich piękne rozżarzone żarniki. Żarnikom (drutowi wolframowemu) wewnątrz żarówek nadaje się ciekawe, spiralne kształty. 


kinkiet industrialny, nostalgia Kloshart
kinkiet KloshArt

żarówki Edisona, Kloshart lampy, żarówki z widocznymi żarnikami
kolekcja KloshArt Nostalgia Lighting



A oto inne zakupy inspirowane filmem „Hugo”


Radosna paleta kolorów wnętrza księgarni i sklepu z zabawkami.

palet kolorów, paleta kolorów filmu





Zegar ścienny Allentown Howar Miller z widocznym mechanizmem


Zegar ścienny Allentown Howard Miller z widocznym mechanizmem, 54 cm średnicy. Świetny!

Bujany fotel wyplatany rattanem, TON, www.ton.eu


Bujany fotel wyplatany rattanem, TON, www.ton.eu


Bujany fotel wyplatany rattanem, TON, www.ton.eu

Krzesło gięte, TON, www.ton.eu






Już za dwa dni, w czwartek, "ZACHCIANKA TYGODNIA" a w niej - dalszy ciąg zakupów inspirowanych filmem i idealne przed Bożym Narodzeniem retro zabawki :)

a tu pozostałe WNĘTRZA FILMOWE, o których pisałam:


Lata sześćdziesiąte w Śniadaniu u Tiffany'ego
Kolorowy Świat Almodovara w "Przerwanych Objęciach"
Oskarowa scenografia Wielkiego Gatsby'ego
Kto projektował dom Bonda i Aniołków Charliego?
Różowe babeczki z lukrem czyli słodkie wnętrza w Do Diabła z Miłością
'Ona" Spike'a Jonze'a - dyskretna supernowoczesność
Fantastyczne kolory i perfekcyjne ujęcia w Grand Budapest Hotel
Męskie wnętrze i Autor Widmo
Świetne lampy w biurze z serialu "Suits"




Źródła zdjęć filmu: Imperial CinePix, pixgood.com, dvdbeaver.com, www.messynessychic.com
Artykuł powstał we współpracy z firmą KloshArt :) 
 

Moja rodzinna zabawka przedwojenna i współczesne retro zabawki dla dzieci - inspiracja filmem "Hugo i jego wynalazek". Pomysł na prezent. | WNĘTRZE FILMOWE

$
0
0

We wtorkowym wpisie zachwycałam się scenografią filmu "Hugo i jego wynalazek". Moją uwagę, oprócz wspaniałych zdjęć i realistycznego przedstawienia Paryża lat trzydziestych, przykuły pokazane w nim zabawki. Drewniane i metalowe, w pięknych głębokich barwach. Żadnej chińskiej tandety z plastiku, rażącej po oczach nienaturalnymi neonowymi kolorami. Przedwojenne zabawki były naprawdę piękne, i do tego często miały bardzo interesujące mechanizmy!



zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
sklep Mélièsa w filmie "Hugo i jego wynalazek"

zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
sklep Mélièsa w filmie "Hugo i jego wynalazek"

zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
sklep Mélièsa w filmie "Hugo i jego wynalazek"


zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
sklep Mélièsa w filmie "Hugo i jego wynalazek"

zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
sklep Mélièsa w filmie "Hugo i jego wynalazek"



zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
To autentyczne zdjęcie sklepu Méliès'a, źródło


Zobaczcie, jaką rewelacyjną blaszaną zabawkę-małpkę firmy Lehmann (jest to zabawka z lat dwudziestych lub jeszcze wcześniejsza) dostała moja siostra od naszej Babci! Babcia bawiła się nią, kiedy była mała. Zabawka zachowała się w świetnym stanie.



zabawka lata dwudzieste, stara zabawka, Lehmann


zabawka lata dwudzieste, stara zabawka, Lehmann


zabawka lata dwudzieste, stara zabawka, Lehmann
Zachowało się też opakowanie zabawki-małpki. Zwróćcie też uwagę, na jakim ładnym skórzanym stoliku robiłam sesję! :)




A tak to działa....





Jeśli sami macie jakieś stare zabawki, które przetrwały w Waszych rodzinach dłuuugie lata, podzielcie się informacją w komentarzu (może razem z Insta-fotką? :) ) ! :)

Niektórzy chcieliby teraz powiedzieć "kiedyś to robili zabawki..." i mieliby rację ;) ale na szczęście teraz też można znaleźć dobrej jakości ładne zabawki, które przetrwają więcej niż jedno dziecko. 

Te, które wyszukałam cechują ładne kolory, dobre proporcje i wysoka jakość wykonania. Często wzorowane są one właśnie na zabawkach z przeszłości, w stylu retro, - czy można się dziwić, że projektanci chcą stworzyć dla swoich dzieci zabawki, jakimi sami bawili się kiedy byli mali, i że tęsknią za czasami bez plastiku? ;) To, czego mi jednak w nich brakuje to mechanizmy, jakie były w zabawkach dawniej - proste i efektowne, niewymagające baterii.


zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
księżniczki Elżbieta i Małgorzata na koniku bujanym, 1932 r.,źródło


Co, oprócz stylistyki, charakteryzuje zabawki w stylu retro? Są z naturalnych materiałów, często w podstawowej palecie kolorów - kolor czerwony, niebieski, granatowy, ciemnozielony, biały powtarzają się najczęściej. 



zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
żółnierzyki drewniane, ręcznie malowane





zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
Retro samochód, napędzany ruchem nóg dziecka



zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
mini zastawa piknikowa, niczym wyjęta wprost z XIX wieku



zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
Bębenek w stylu retro



zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,




zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
czerwony drewniany konik bujany w stylu retro









zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
zabawka balon

zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
zabawka balon

zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
wózek dla lalek retro










zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
Porcelanowa lalka




No i przede wszystkim popularna w Polsce zabawka. Niezrównana. Prosta, a zaskakująca:


bąk!


zabawki retro, zabawki vintage, zabawki retro sklep,
grający bąk






Jeśli lubicie stare zabawki zajrzyjcie do Galerii Starych Zabawek w Gdańsku przy ulicy Piwnej. To fantastyczne miejsce do odwiedzin z dzieckiem i bez dziecka, właściciele pozwalają dotykać zabawek i demonstrują ich działanie. A podobnych miejsc jest w Polsce więcej, m.in w Karpaczu. Warto je zobaczyć.


Galeria Starych Zabawek, jeszcze w pierwotnej lokalizacji, w książce napisanej przeze mnie wspólnie z moją Siostrą :) Lwim Przewodniku po Gdańsku, Sopocie i Gdyni.



Lwi Przewodnik po Gdańsku, Sopocie i Gdyni




Pozdrawiam Was serdecznie i życzę owocnych łowów w poszukiwaniu estetycznych, trwałych i długo bawiących prezentów dla Waszych maluchów! :)




Jak mieszkają artyści: Radosne i bezkompleksowe mieszkanie w Nowym Jorku

$
0
0


Tym razem w serii JAK MIESZKAJĄ ARTYŚCI podglądamy jak mieszka nowojorska pani architekt z mężem i dwójką dzieci. Mieszkanie jest bardzo na luzie, kolorowe, radosne, nowoczesne. Mieszkańcy nie starają się na siłę nic udowadniać. Widać, że tu się naprawdę żyje, bawi, spędza czas.

Zobaczcie, co Yen mówi o swoim mieszkaniu.

O kreowaniu przestrzeni:
Na początku chciałam, żeby moje mieszkanie przypominało paryski apartament, ale uświadomiłam sobie, że nie lubię białego! Chciałam, żeby było przytulniej. Nie chcę przejmować się dziećmi i cały czas pilnować porządku. Lepiej mieć mieszkanie, które zmienia się razem z dziećmi.

O kolorowym regale:
Jak tylko zaczęliśmy projektowanie wiedziałam, że regał będzie tęczowy. Nie mam pojęcia skąd wziął się ten pomysł! Mamy, razem z moim partnerem biznesowym Mitchi, palety kolorów w biurze, spędziliśmy więc całe popołudnie wybierając zestaw, który wydał nam się fajny, a potem sprawdziliśmy jak wygląda w naszym domu w świetle dziennym. Podobał mi się od początku! Mój mąż był trochę nerwowy bo, jako że książki były ostatnią rzeczą którą wypakowywaliśmy, mieliśmy więc tęczową ścianę przez długi czas.


O spędzaniu czasu:
Spędzamy mnóstwo czasu przy kuchennej wyspie. Dzieciaki siedzą przy niej jedząc śniadania i przekąski, odrabiają pracę domową i rozmawiają ze mną, kiedy ja gotuję.






Zazwyczaj uznałabym, że witrażowa lampa wisząca nad stołem jest ohydna. Ale tu mi jakoś nie przeszkadza.

ciepła kuchnia w miodowych brązach


płyta perforowana jako miejsce zamocowania wieszaków to ostatnio modne rozwiązanie



...komódka retro, a powyżej ciekawa szafka - we froncie użyto płyty perforowanej! zwróćcie też uwagę na dekoracyjne uchwyty, zabawnie przekręcone



czyżby tapeta w romby była od Ferm Living?


Cudny jest ten pokój! obok łóżka urocze niebieskie krzesło Eames w miniaturze

to urządzenie w ścianie umożliwia komunikację między dwiema sypialniami dzieci :)






źródło zdjęć: joannagoddard.blogspot.com



Liściasta tapeta Fornasetti Chiavi Segrete | ZACHCIANKA TYGODNIA

$
0
0


Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete firmy Cole&Son jest wyrazista i tajemnicza, szczególnie w wersji zielonej.Najbardziej podoba mi się właśnie ta zielona, ale "bledsze" są na pewno bardziej uniwersalne i nie dominują tak wnętrza. Ta tapeta trochę podobna jest w klimacie do innej słynnej tapety, ikony, która bardzo mi się podoba i była wcześniejszą zachcianką Banana Leaf

 

 
Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete, tapeta Cole & Son
źródło: cole-and-son.com


Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete, tapeta Cole & Son
źródło: cole-and-son.com

Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete, tapeta Cole & Son
źródło: design-crisis.com


Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete, tapeta Cole & Son
źródło: decor-pad.com

Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete, tapeta Cole & Son
źródło: design.co.kr
Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete, tapeta Cole & Son
źródło: cole-and-son.com

Tapeta Fornasetti II Chiavi Segrete, tapeta Cole & Son
źródło: cole-and-son.com



Fajna, prawda?? :)




Podsumowanie blogowego roku i życzenia dla Was! :) | SZPILKI MIESIĄCA #GRUDZIEŃ

$
0
0


Architekt Na Szpilkach, najpopularniejsze wpisy



Rok 2014 dobiegł końca. Miły to był dla mnie rok, urodziłam wspaniałego syna (jeśli lubicie oglądać dzidziusie, to jego zdjęcie zamieściłam na Instagramie) :)), kupiliśmy też mieszkanie. W tle tych i innych wydarzeń zawsze towarzyszył mi mój blog. Całkiem mocno wkręciłam się już w blogosferę uczestnicząc w Gdynia Design Days (tu wpisy na blogu) i Łódź Design Festival (tu wpisy na blogu), gdzie poznałam świetne dziewczyny prowadzące inne blogi o architekturze i wnętrzach oraz w sympatycznych blogowych akcjach jak Santa Blogger czy Tydzień Kolorów u Conchity :) Jestem też bardzo dumna z dwóch kolumn, które prowadzę na stałe w magazynie "Czas na Wnętrze".  


Dziękuję Wam za to, że ze mną jesteście i motywujecie mnie do prowadzenia bloga, mam nadzieję że czerpiecie z niego co najmniej równie wielką przyjemność jak ja ;) 

A oto najpopularniejsze wpisy z bloga z roku 2014 (według Google Analytics oraz ilości komentarzy pod wpisami:))

#1.Betonowe blaty kuchenne
 - no jasne, my, Polacy, uwielbiamy sami wykańczać swoje domy i mieszkania! :)

Miałam niezłą zabawę wyszukując smaczki i detale tego filmu. Tak jak przy innych filmowych wnętrzach, które możecie znaleźć na blogu.

#3.Seria wpisów o moim rodzinnym Domu pod Jedlami  w Zakopanem - pod linkiem pierwszy wpis. te wpisy powstały jako jedne z pierwszych po założeniu bloga i stresowałam się trochę, jak zostaną przyjęte. Okazało się, że się Wam spodobały co ogromnie mnie ucieszyło!

#4.O płytkach cementowych na podłodze. Są teraz faktycznie szalenie modne.


#6.Wpis o moim mieszkaniu w sopockiej kamienicy. Jego popularność pokazuje mi, że dobrze pokazać Wam na blogu trochę...siebie i swojego życia. Wpisów o mieszkaniu będzie więcej! Właśnie kupiłam sprzęt do samodzielnego odnawiania mebli (czego jeszcze nigdy nie robiłam!), będę zdawać Wam z tego relację :)

Mnóstwo było i wciąż jest wejść na ten spis, dodatkowo Łodzianie zaskoczyli mnie ogromnym odzewem pod postem i w prywatnych wiadomościach. Mogę przebierać w ofertach oprowadzania po tym ciekawym mieście za co bardzo dziękuję! ;) To fajnie, że Łódź ma tak wielu lokalnych patriotów wśród mieszkańców :) A część druga wpisu o architekturze Łodzi już niedługo, zaglądajcie!

#8.Trendy we wnętrzach 2015 - moja prognoza na podstawie pokazów mody jesień zima 2014/15 :)


#9. Dużą popularnością cieszy się wpis o tym, jak bezpiecznie kupić mieszkanie w kamienicy a ja cieszę się, że mogę się z Wami dzielić moim doświadczeniem.


#10. Wielu z Was tak jak mnie oburza to, jak wielkoformatowe reklamy niszczą miejski krajobraz w Polsce, stąd popularność wpisu o Hali Olivii w Gdańsku


Pomożecie mi też baaaaardzo, jeśli napiszecie w komentarzach które wpisy są według Was, moich stałych Czytelników, najfajniejsze :) (może w ogóle inne niż te wymienione powyżej?).

Noworoczne uściski dla Was, Szczęśliwego Nowego Roku!!!!



p.s. Jak zawsze zachęcam Was też do śledzenia bloga na bieżąco przez Facebook, Google Plus, lub Bloglovin'. Możecie zapisać się też do subskrypcji mailowej na stronie w prawej kolumnie - będziecie dostawać powiadomienia o nowych wpisach (można się też wypisać w każdej chwili). Zajrzyjcie też do tutaj ARCHIWUM bloga, żeby znaleźć wpisy, które przegapiliście :)A na moim Instagramie trochę więcej z mojego życia :)



Pani architekt, architektka, architekta czy może...? | ZDJĘCIE NA NIEDZIELĘ

$
0
0


Podobne pytanie można by zadać w odniesieniu do wielu zawodów z osobna, a także do całości językowego traktowania zawodów kobiet, jednak ze zrozumiałych względów ten szczegółowy przypadek interesuje mnie bardziej, niż ogół kierunku rozwijania się języka polskiego. 

Żeński odpowiednik męskiego "architekt" powinien, jak mi się wydaje, brzmieć "architekta", tak jak "ministra" od "minister", "premiera" od "premier" itp.. Jednak to wyraz "architektka", choć brzmi jak językowy łamaniec i nieprzyjemny jest dla (mojego) ucha, używany bywa w wielu pismach branżowych, choć nie wiem skąd wzięło się to dodatkowe zdrabniające "k". Można też o nas zawsze powiedzieć po prostu "pani architekt", z tym się zresztą spotykam najczęściej.

Spośród określeń "architektka" (niewygodne w wymowie), "architekta" (brzmi, jak przynależąca do architekta) oraz "pani architekt" wybrałabym to ostatnie, ale wyobraźcie sobie, że trafiłam na jeszcze jedną opcję! 

Niemożliwe? A jednak, jest dla nas ratunek! :)


architetka, architektka, pani architekt, architekta
Architekt w Spódniczce. 100 lat temu zdobycie przez kobietę takiego wykształcenia było niezłym wyczynem! (Ilustrowany Kuryer Codzienny, 6 stycznia 1914) 


Jak widzicie, panią architekt w roku 1914 w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym określono mianem...architetki! :) 

Architetka!


Genialne! Łatwe w wymowie! Czy nie brzmi to jak rozwiązanie wszystkich problemów? ;) Dlaczego to określenie się nie przyjęło - nie wiem. Możemy to jednak zmienić! Panie architekt oraz wszyscy nielubiący "architektki" uprzejmie proszeni są o dzielenie się wiedzą i promowanie wyrazu "architetka"! 
Może razem damy radę?? :)



Fascynująca architektura przemysłowa Łodzi cz. 2/2 - Manufaktura | W MOIM OBIEKTYWIE

$
0
0


Wiem, że wielu z Was się ze mną nie zgadza, że Łódź to ciekawe miasto, ale ja naprawdę polubiłam tę całą Łódź, szczególnie ze względu na jej architekturę przemysłową! Obejrzałam wczoraj po raz drugi "Ziemię Obiecaną", ku mojej uciesze poznałam na filmie wiele miejsc, które miałam okazji zobaczyć w Łodzi, m.in. ozdobną bramę prowadzącą na teren zakładów Poznańskiego (obecnie Manufaktury), wnętrze pałacu Poznańskiego (w filmie mieszkał w nim Bucholc), poznałam też potrójne schody z terenu loftów Scheiblera. Bardzo fajnie oglądać film ze znanymi sobie miejscami :) Do tego sam film jest arcydziełem, rewelacyjnie pokazuje nowobogackich łodzian, sytuację Polaków pod zaborami, zmianę statusu polskiej szlachty, stosunki społeczne, dziki kapitalizm końca XIX wieku, źródła powstania komunizmu i jeszcze masę innych rzeczy. A oprócz tego to po prostu wciągający dramat ze świetnie zarysowanymi charakterami i rewelacyjnymi aktorami. Mając w pamięci ten film Łódź zwiedza się zupełnie inaczej i do tego Was też zachęcam - przyjrzyjcie się głębiej, niż tylko wierzchniej warstwie tego miasta :) 

W drugiej części fotoreportażu zapraszam Was na architektoniczny spacer po Manufakturze, miasteczku handlowym zbudowanym na terenach XIX-wiecznych tkalni Izraela Poznańskiego. Jest to rewelacyjne przedsięwzięcie, które ożywiło całą część miasta. Architektura przemysłowa Łodzi to jeden z głównych atutów tego miasta, centrum handlowe Manufaktura wykorzystało ten atut najlepiej jak można. Manufaktura w niedzielę około południa, w przeciwieństwie do ulicy Piotrkowskiej, tętniła życiem. Pomiędzy budynkami mieszczącymi sklepy i inne usługi znajduje się świetnie zagospodarowana przestrzeń publiczna, jest to więc też dobre miejsce na spacer. Choć niektórzy malkontenci narzekają, że podczas rewitalizacji tej przestrzeni ucierpiały niektóre oryginalne elementy uważam, że całość jest bardzo udana. I marzę o czymś takim dla Stoczni Gdańskiej.

pierwsza część wpisu - architektura centrum Łodzi - do przeczytania tutaj

architektura łodzi, manufaktura architektura

architektura łodzi, manufaktura architektura
Jak zauważyłam, pasy jasnego kamienia, łącząc ważne punkty, pokazują najważniejsze kierunki ruchu pieszego


architektura łodzi, manufaktura architektura


architektura łodzi, manufaktura architektura


architektura łodzi, manufaktura architektura

architektura łodzi, manufaktura architektura
Secesyjne wejście na teren fabryk Poznańskiego pojawiło się kilka razy w filmie "Ziemia Obiecana"

architektura łodzi, manufaktura architektura

architektura łodzi, manufaktura architektura



Zwracają uwagę dopracowane detale architektoniczne - śmietniki, ławki, drogowskazy, stojaki na rowery itp.


architektura łodzi, manufaktura architektura


architektura łodzi, manufaktura architektura


architektura łodzi, manufaktura architektura


architektura łodzi, manufaktura architektura
designerskie i kolorowe stojaki na rowery


architektura łodzi, manufaktura architektura
jakie ładne ławki!

architektura łodzi, manufaktura architektura
A oto dowód, że to naprawdę ja tam byłam! ;)




Meble z drewna z odzysku - drugie życie drewna. "Czas na Wnętrze" | TREND

$
0
0


Stare, chropowate drewno z odzysku trafiło do naszych domów i mieszkań! Ta moda wpisuje się w ważne współcześnie nurty aranżacji wnętrz i bardzo mi się podoba. Takie drewno pasuje zarówno do wnętrz w stylu skandynawskim, jak i industrialnym, inspirowanym przestrzeniami pofabrycznymi.

Architekci i projektanci mebli poszukują ciekawych źródeł pozyskiwania drewna – w internecie możemy znaleźć liczne ogłoszenia o skupie drewna ze starych stodół. Stare deski zamieniane są na nowe, ku uciesze właścicieli nie zdających sobie sprawy z ich wartości. Stare deski z Polski bywają wykorzystywane też za granicą jako okładziny ścian i sufitów, nadając wnętrzom surowy charakter.

Projektanci z trójmiejskiej firmy Divadlo użyli w swoich meblach drewna pochodzącego z rozbiórki sopockiego molo. 80-letnie drewno, zakonserwowane w wodzie morskiej bez dostępu powietrza, zostało osuszone i powtórnie zakonserwowane. Powstała z niego seria „sopockie pale”, z której najbardziej lubię nietypowy gazetnik. W komodzie, którą widzicie poniżej, zostało z kolei wykorzystane drewno z flisackich łodzi, które spływały po Dunajcu. Czyż meble z drewna z historią nie są bardziej fascynujące od tych powszechnie dostępnych?

meble ze starego drewna, recykling drewna
Komoda z frontami, szufladami i półkami z drewna z łodzi flisackich, projekt GMO Design, cena 2980 zł,
www.gmo-design.pl


meble ze starego drewna, recykling drewna
Gazetnik z pali odzyskanych
z sopockiego molo,
proj. Divadlo, www.divadlo.pl


meble ze starego drewna, recykling drewna
Stare deski w nowoczesnym domu wykonane przez firmę Barnwood Naturals
(barnwoodnaturals.com) są elementem łączącym wnętrze i tarasy.
Pojawiają się na suficie i jako okładzina wyspy kuchennej.

Fot. Barry Schwartz Photography; barryschwartzphotography.com












meble ze starego drewna, recykling drewna
Fot. Barry Schwartz Photography; barryschwartzphotography.com



meble ze starego drewna, recykling drewna
Panele ścienne z oczyszczonego
starego drewna, projekt
GMO Design, cena od 530 zł/m2,
www.gmo-design.pl






artykuł został napisany do  "Czasu na Wnętrze":-)







Santa Blogger | ZDJĘCIE NA NIEDZIELĘ

$
0
0


Cieszę się, że w ciągu roku funkcjonowania bloga poznałam wiele fajnych dziewczyn (tak, zdominowałyśmy tę sferę!) prowadzących blogi o architekturze, wnętrzach i diy (do it yourself). Wiele radości dają mi blogowe spotkania i zabawy, a wymiana prezentów Santa Blogger zorganizowana przez Karolinę z Houseloves przypomniała mi mikołajkowe wymiany prezentów w podstawówce. Każda z nas przygotowywała ten sam prezent-niespodziankę w 7 sztukach i wysyłała pozostałym. Jestem pełna podziwu dla wszystkich, którzy potrafią stworzyć sami użyteczne i piękne rzeczy. Dziękuję Dziewczyny, dostałam wspaniałe prezenty!

P.S. w tej akcji uczestniczyłyśmy akurat tylko my, blogerki, ale Marysia z ArtAttack organizuje mikołajkową wymianę (na trochę innych zasadach) otwartą dla wszystkich, zajrzyjcie więc do niej przed następnymi Świętami :) 
 


Santa Blogger 2014

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od górnego lewego rogu:

1. Rewelacyjny szydełkowy pojemnik, przepyszny dżem z nutą imbiru i praktyczny drut od Ilony z bloga Przeplatane kolorami
2. Oprawiony kamień, który już noszę na szyi oraz estetyczny i nowoczesny filcowy kalendarz od Sandrynki
3. Ładna, modna i ekologiczna torba własnoręcznie zrobiona przez Agnieszkę z Plachart
4. Domowa organizacja, która cieszy mojego zorganizowanego męża, świetnie zaprojektowana przez Karolinę z Houseloves
5. Brelok do kluczy z wyhaftowaną szpilką (!!! :) ) od Kasi z Vanilla For Home
6. Zawieszka na choinkę z zamką błyskawicznego, która już wisi na mojej choince, zrobiona przez bardzo zdolną Gu z Gu Tworzy, zwyciężczynię konkursu Dom &Wnętrze na najlepszego bloga w kategorii DIY
7. Śliczne kolorowe podkładki wyszydełkowane przez od Ani ze Skandynawskiej Werandy



A co Dziewczyny dostały ode mnie? 

Santa Blogger

Zdjęcie krzesła z mojego rodzinnego Domu pod Jedlami. Zdjęcie zdjęcia ;) zrobiła Ilona

O blogach Dziewczyn więcej przeczytacie u Karoliny, która nas wszystkie celnie i przemiło opisała.


Viewing all 270 articles
Browse latest View live